Získejte bezplatnou nabídku

Do 5 minut ve vašem mailu

Jak vybrat energetický zdroj k podlahovému vytápění

  • energetický zdroj k podlahovému kúreniu

Jak vybrat energetický zdroj k podlahovému vytápění

Podlahové vytápění vás donutí zapomenout na to, co je studená podlaha. A ještě nebudete muset dělat žádné kompromisy při zařizování interiéru, jaké byste dělali kvůli radiátorům. Tento typ topení má ale jisté nároky na zdroj energie. A měli byste zvolit ten nejvýhodnější v rámci technologie i vaší peněženky.

Výhodnost topení záleží na zdroji energie

Mnozí lidé, kteří dnes stavějí dům, už o jiném než podlahovém topení ani neuvažují. Vždyť proč platit víc, když to jde levněji a efektivněji? Podlahové topení představuje nejen nejpříjemnější způsob vytápění, ale i nejefektivnější. Místnost je vytápěná rovnoměrně, čehož radiátory nikdy nedosáhnou. Musíte už tedy jenom zvolit správný zdroj, který bude efektivní, ale zároveň i energeticky úsporný. A který bude zároveň kompromisem pro vaše finanční možnosti a dostupný zdroj paliva.

O výběru se poraďte s odborníkem

Před tím, než se rozhodnete pro konkrétní zdroj tepla pro podlahové topení, bude třeba poradit se s topenářem. Ten totiž dokáže přesně vypočítat, jak velký a výkonný zdroj bude váš dům potřebovat. Počítá se obvykle množství čtverečních metrů a počet místností. Zohledňuje se i izolace, orientace domu a na základě těchto parametrů se vypočítává vhodný výkon. Mezi hlavní zdroje energie pro podlahové topení doporučujeme elektrické, plynové a kondenzační kotle nebo kotle na tuhá paliva. Stejně tak můžete použít i nejúspornější zdroje vytápění jako tepelná čerpadla, případně alternativní zdroje v podobě solárních panelů.

Výběr zdroje záleží na typu podlahového topení

Pokud uvažujete o podlahovém topení, v základě máte na výběr ze dvou rozdílných typů:

  • teplovodní podlahové topení
  • elektrické podlahové vytápění

Až si zvolíte typ, pak musíte zauvažovat o vhodném zdroji energie. Elektrické topení pracuje s elektrickým napětím. Pokud se ale rozhodnete pro teplovodní vytápění, budete se muset porozhlédnout po vytápěcím zdroji. Obvykle platí, že pro podlahové teplovodní topení je nejvhodnější tepelné čerpadlo nebo kondenzační kotel. Ale nemusí to platit úplně všeobecně, vždy je proto lepší prozkoumat více možností.

V běžných domech vám pro příjemný pocit v místnosti postačí maximální teplota podlahy 28 °C. Je bezpečná i pro děti, narozdíl od horkých radiátorů.

Zdroje tepla, které jsou nejvhodnější pro podlahové vytápění

Teplovodní systém vytápění dokáže používat prakticky všechny dostupné typy zdrojů tepla:

  • klasické plynové kotle
  • kotle na tuhé palivo
  • kondenzační kotle
  • tepelná čerpadla

Vhodné použití určují možnosti paliva

Nejméně vhodné je připojení podlahového topení ke kotli na tuhá paliva. Tato vytápěcí zařízení mají velmi těžko ovladatelný výkon. Takový kotel se ale uplatní na místech, kde má dům dostatek levného a dostupného paliva. Vždy je vhodné vzít v potaz i ekonomickou složku vytápění.

Kotel na tuhá paliva lze použít jen s nádrží

Podlahové topení je více citlivé na vstupní teplotu vody než radiátory. Pokud máte kotel na tuhá paliva nebo taková druh kotle, který neumožňuje přesné nastavení teploty, bude nutné k němu připojit akumulační nádobu. Ta totiž zachytí přebytky tepla. Zároveň nádržka umožní kotli pracovat v optimálních podmínkách s vyšší teplotou a nezanese se dehtem. To ale není všechno. Za akumulační nádobu bude nutné nainstalovat směšovací třícestný ventil. Jeho úlohou je regulace teploty vytápěcí vody, která je pro podlahové topení nezbytná.

Plynový kotel a podlahové vytápění

Podlahové vytápění se dá využívat i s běžným kotlem, který už doma máte. S klasickým plynovým kotlem budete rovněž potřebovat třícestný směšovací ventil, který zabezpečí požadovanou vstupní teplotu. Bez ohledu na to, o jaký kotel jde, doporučuje se použití i bezpečnostního termostatu. Díky těmto dvěma doplňkům můžete využívat podlahové vytápění i se starším typem kotle.

energetický zdroj k podlahovému kúreniu

Výběr správného energetického zdroje konzultujte s topenářem.

Tepelné čerpadlo

Ceny za energie už jen porostou. Pokud chcete topit co nejlevněji, volte energeticky výhodné řešení. Efektivní volbou je v tomto případě tepelné čerpadlo. Tepelná čerpadla v kombinaci s podlahovým topením fungují v optimálních výstupních teplotách. Díky tomu jsou provozní náklady o 20 % výhodnější než při topení plynem. Ještě k tomu nepotřebuje přípojku na plyn ani na komín. Vstupní investice je sice o trochu vyšší, ale rozhodně se vám v dlouhodobém horizontu vrátí.

Kondenzační kotel a podlahové topení

Z hlediska provozu je pro podlahové topení nejvhodnější kondenzační kotel. V jeho prospěch hraje hospodárnost i dobrá možnost regulace, která je nutná právě pro nízkoteplotní systémy. Pokud chcete ušetřit na topení ještě víc, můžete podlahové topení připojit i k systémům s podporou vytápění slunečními kolektory nebo tepelným čerpadlem. Kondenzační kotel se ukazuje jako favorit. Vyznačuje se širokou modulací výkonu a v porovnání s klasickým kotlem je určitě úspornější. Připojení alternativních zdrojů energie už je více méně samozřejmostí.

Věděli jste, že výměnou starého kotle za kondenzační kotel ušetříte za teplo i teplou vodu? Kondenzační kotel má oproti běžným kontlům až o 15 % lepší normovaný stupeň využití. Využívá i tepelnou energii obsaženou ve spalinách vodní páry. Běžný kotel toto teplo nevyužije a odvádí ho do komína. 

Shrnutí

Abyste si vybrali ten správný zdroj energie právě pro vás, je dobré se poradit s odborníkem. Platí však, že zdroj tepla není nutné měnit kvůli podlahovému topení. I klasické kotle na tuhá paliva můžete upravit tak, aby podlahovému topení vyhovovali. Jsou však ekonomičtější a efektivnější řešení v podobě kondenzačních kotlů či alternativních řešení.

2020-12-01T08:04:25+01:0010.03.2020|Categories: Porovnání, Rady|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím