Získejte bezplatnou nabídku

Do 5 minut ve vašem mailu

6 výhod teplovodního podlahového vytápění ve vaší domácnosti nebo firmě

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Teplovodní podlahové vytápění má samozřejmě i svá negativa, která zmiňujeme na několika místech našich webových stránek. V tomto článku však představíme jeho výhody. Ty největší už možná znáte, ale vsadíme se, že o několika z nich jste nevěděli.

  1. Nižší účty za vytápění

Teplovodní podlahové vytápění je jedním z nejúspornějších typů vytápění na trhu. To je dáno velkou otopnou plochou, která tak může mít velmi nízkou teplotu až 29 °C při zachování velmi vysoké účinnosti přenosu tepla do místnosti. Díky nízké povrchové teplotě může být nižší i teplota topné vody, která jen zřídka přesahuje 35 °C.

To vede ke snížení tepelných ztrát, což zvyšuje účinnost celého systému. Pokud chcete co nejvíce zkrotit své účty za vytápění, musíte samozřejmě používat teplovodní podlahové vytápění v kombinaci s nízkoteplotními zdroji vytápění. Patří mezi ně například tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel.

  1. Příjemný pocit sálavého tepla

K výhodám podlahovky patří také vysoký komfort. Radiátory přenášejí většinu tepla do místnosti konvekcí. Přitom nejprve ohřívají vzduch, který stoupá vzhůru, a jak postupuje místností, ochlazuje se a pomalu klesá dolů. Výsledkem je nerovnoměrná teplota – v blízkosti radiátoru vám může být příliš teplo a na druhé straně místnosti příliš chladno.

Podlahové vytápění šíří přibližně dvě třetiny tepla sáláním. Jedná se v podstatě o neviditelné infračervené záření, které přímo ohřívá okolní objekty, včetně lidí, zvířat nebo stěn. Tyto objekty pak vyzařují teplo a ohřívají okolní vzduch.

Podlaha vám tak poskytne příjemný pocit sálavého tepla, podobný pocitu z jarního slunce. K dosažení tepelné pohody v místnosti pak stačí nastavit teplotu o 2 °C nižší než při vytápění radiátory.

  1. Bezpečnější a zdravější prostředí s menším množstvím prachu

Ne, že by vytápění radiátory bylo zdraví škodlivé. Teplovodní podlahové vytápění však prach nevíří, protože vytápí především sálavým ohřevem bez proudění vzduchu. Kromě toho jsou radiátory dalším „lapačem“ prachu v domácnosti, takže pokud se rozhodnete pro podlahové vytápění, nebudete je muset pravidelně utírat (podlahu stejně budete mýt). To vše ocení zejména alergici a astmatici, kterých je mezi námi stále více.

Mezi některými lidmi stále přetrvává předsudek, že chůze po teplé podlaze škodí zdraví. To je pravda, ale pouze od určitých povrchových teplot. Hygienické normy stanovují maximální teplotu podlahy v obytných místnostech na 29 °C a v koupelně nebo na okrajích místností na 35 °C. Správně navržený a nastavený systém podlahového vytápění dosáhne maximální účinnosti, aniž by musel tyto teploty překročit. 

Výhodou nízkých teplot je také vyšší bezpečnost. Nemáte doma horké radiátory, o které by se děti mohly omylem popálit.

  1. Teplovodní podlahové vytápění je pro každý dům

Instalace teplovodního podlahového vytápění je o něco dražší a složitější než instalace radiátorů. Nemusíte se však obávat ani ve starších budovách. Na výběr je několik instalačních systémů, z nichž některé, jako například Rehau Renova Speed, zvyšují výšku podlahy o zanedbatelné 2 cm.

K výhodám podlahového systému patří také možnost kombinace s řadou zdrojů vytápění. Je ideální pro použití s tepelným čerpadlem, plynovým kondenzačním kotlem nebo solárními panely. Není však problém používat jej s kotlem na elektřinu, biomasu nebo tuhá paliva.

V případě potřeby můžete teplovodní podlahové vytápění kombinovat s radiátory. To by však zvýšilo spotřebu energie celého systému a zhoršilo uživatelský komfort, takže to má smysl pouze ve specifických případech. V novostavbách si téměř vždy vystačíte s podlahovým vytápěním.

  1. Možnost chlazení

Po instalaci teplovodního podlahového vytápění jej budete moci v létě využívat také k chlazení. Na rozdíl od klimatizace je sálavé chlazení bez průvanu a vysokoteplotní, takže se nemusíte obávat ledových podlah. Pokud by vám však vadila o něco chladnější podlaha, můžete sáhnout i po stropním nebo nástěnném chlazení.

Jako zdroj chlazení můžete použít reverzibilní tepelné čerpadlo nebo v případě kotlového vytápění tzv. chiller (tepelné čerpadlo, které může pouze chladit). Výhodné je také pasivní chlazení přečerpáváním studené vody z jednoho vrtu do druhého přes výměník tepla, přičemž jako zdroj chlazení se používá zemní vrt nebo zemní kolektory.

  1. Minimální zátěž pro životní prostředí

Pokud vám není lhostejná ochrana životního prostředí a záleží vám na tom, čím topíte a o kolik zdrojů naši planetu připravujete, podlahové teplovodní vytápění si zamilujete. Je jedním z nejšetrnějších k životnímu prostředí. 

Je ideální pro využití obnovitelných zdrojů energie, včetně solárních kolektorů pro ohřev vody, fotovoltaických panelů pro výrobu elektřiny pro tepelné čerpadlo nebo kotlů na biomasu. Pokud budete k napájení sítě používat elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů (někteří dodavatelé to umožňují), můžete se dostat na téměř nulovou zátěž pro životní prostředí. Pokud ovšem neberete v úvahu zátěž spojenou s výrobou a recyklací topných komponentů.

Ekologické hledisko je umocněno již zmíněnou skutečností, že k výhodám podlahového vytápění patří při správné volbě zdroje vytápění velmi nízká spotřeba energie.

Ohodnoťte náš článek

4/5 (1)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...