Stavíte dům nebo plánujete velkou rekonstrukci? Přemýšlíte nad otázkou efektivního vytápění? Pokud chcete zvolit správně, musíte precizně zvážit všechna pro i proti jednotlivých systémů a jejich kombinací.
Základem je tepelná pohoda
Jak se v prostoru určí tepelná pohoda? Objektivně je charakterizovaný šesti hlavními faktory, přičemž čtyři z nich se týkají samotného vytápěcího systému:
- teplotou vnitřního vzduchu
- rychlostí proudění vnitřního vzduchu
- relativní vlhkostí vnitřního vzduchu
- účinnou teplotou okolních ploch
Další dvě složky se týkají tepelného odporu oblečení a samotné aktivity člověka. Teplota vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 18 – 22 °C. Trendem v mnohých domácnostech je stále narůstající teplota v interiéru, která má ale bohužel mnoho negativních dopadů na lidské zdraví. Proto se doporučuje udržovat interiérovou teplotu do 22°C. Úlohou vytápění je, aby dosáhlo teploty v uvedeném rozsahu co nejrychleji a co nejrovnoměrněji ji udrželo. Tím plní nároky na tepelnou pohodu. Proto se při výběru jednotlivých typů vytápění je třeba orientovat hlavně na čtyři uvedené aspekty. Podlahové topení dokáže díky sálavému teplu dosáhnout tepelné pohody i při nižších stupních.
Základní porovnání systémů
Je možné říci, že každé správně dimenzované vytápění dokáže dům nebo byt vytopit. Respektive uspokojí alespoň základní nároky obyvatel na teplotu interiéru. Zásadní rozdíly je možno shrnout do těchto kategorií:
- vstupní investice – její výška je často nepřímo úměrná k ostatním kategoriím
- efektivita provozu – opět souvisí s financemi, ale také s udržitelností, čili vlivem na životní prostředí
- kvalita tepelné pohody – obyvatelé ji vnímají každý den svého života v budově, proto je mimořádně důležitá
- vhodnost pro daný typ stavby
-
- dostupnost energie (plyn, elektrika, dřevo a podobně)
- velikost prostoru pro instalaci
- typ výstavby, zda je lehká nebo masivní
- způsob využití, zda je trvalé nebo dočasné
Radiátory versus podlahové (plošné) vytápění
Jde o dvě nejpoužívanější alternativy teplovodního vytápění současnosti. V dnešní době už máme dostatek informací na to, abychom dokázali porovnat výhody i nevýhody podlahového topení a radiátorů. Všechny se dají kvantifikovat a uživatel se proto dokáže snadno rozhodnout.
Sálavé teplo je efektivnější
Radiátory mají menší plochu, takže pro dosáhnutí požadovaného tepelného výkonu musí pracovat s vyššími teplotami vody až nad 50 °C. Přehřátý vzduch v okolí radiátoru má jinou hustotu než chladný vzduch v místnosti. A tento rozdíl hustot způsobuje proudění vzduchu. Podlahové topení pracuje s nižšími teplotami okolo 30 – 35°C a teplo se nešíří prouděním, ale převážně sáláním. Rovnoměrné rozložení rozvodů v podlaze zabezpečuje přibližně stejnou teplotu napříč celou místností, bez zón s vysokými a nízkými teplotami. To zaručuje vyšší tepelný komfort v místnosti.
Podlahové, stěnové nebo dokonce stropní vytápění
Podlahové vytápění je dnes už ověřená klasika s vynikajícím poměrem ceny a užitku. Komfort příjemně teplé podlahy nic jen tak nepřekoná. Pokrok je však neúprosný a klasickou podlahovku lze stále vylepšovat. Tepelnou pohodu si můžete vychutnat ze všech stran. Zajímavým novým typem plošného vytápění je stěnové topení. Efektivitou se přibližuje podlahové variantě, protože pracuje na základě stejného principu – patří k sálavým vytápěcím systémům. Výhodou této varianty je perfektně rovnoměrné rozložení teploty v místnosti – panuje tedy homogenní tepelný profil mezi podlahou a stropem. Stěnové vytápění vás přesvědčí rychlýmm reakčním časem a možností pružné regulace. Stěna je stejně vhodná i pro chlazení, proto je dobrým kompromisem pro obě využití. Vytápět lze skvěle i stropem. Proč to ale dělat? Stropní vytápění dnes už stačí na vytopení nově postavených rodinných domů, které jsou přibližně 5x lépe zateplené než domy postavené před 15 lety. Sálající strop dokonce ohřívá i podlahu a je tak o něco komfortnější než stěnový systém. Výhodou je, že stropní topení zvládne výborně obě funkce a proto budete připraveni na všechny výzvy budoucnosti. Stropy se stávají trendem pro vytápění i chlazení obytných i administrativních budov.
Které topení je úspornější a ekologičtější?
Stejná teplota může stát rozličnou sumu. Rozdíly mezi celkovými investičními náklady na radiátorový systém a podlahové vytápění jsou dnes už minimální. Nižší provozní náklady však mírně vyšší cenu amortizují ve velmi krátkém čase a proto dávají plus podlahovému topení. Nižší spotřeba energie při stejném komfortu znamená pro podlahovku i ekologickou výhodu – plošné vytápění je tedy výhodnější než radiátory.
Zdroje tepla a chladu
Existuje několik zdrojů pro podlahovku. Nejpoužívanější jsou: Elektrokotel – je ideální volbou v místech bez dostupnosti zemního plynu. Vstupní náklady jsou minimální, avšak elektřina je nejdražší volbou pro vytápění. Plynový kotel – nejčastěji používaná alternativa vytápění pro rodinné domy. Na úsporu energie jsou nejvhodnější kondenzační kotle, které zužitkují i zbytkové teplo. Tepelná čerpadla – tepelné čerpadlo funguje na podobném principu jako klimatizace, ale proces je zde obrácený. Vstupní investice je o něco vyšší, ale přístroj má zase nejnižší provozní náklady.
Teplovodní nebo elektrické?
Podlahové topení rozdělujeme na elektrické a teplovodní. Už z názvu je vám jasné, že elektrické funguje na principu elektrických odporových kabelů nebo fólií, zatímco v teplovodním systému proudí teplá vytápěcí voda.
Elektrické vytápění
V prvé řadě je toto topení jednodušší z hlediska instalace, protože nepotřebuje připojení na teplovodní zdroj. Proto je vhodným řešením do bytových domů s centrálním vytápěním. Případně i do domů, ve kterých není připojení na plyn. Topení elektřinou je však dražší než plynem. Proto se tento typ vytápění hodí pro menší plochy jakými jsou například koupelny.
Teplovodní vytápění
Instalace tohoto typu vytápění je složitější a tím rostou i vstupní náklady. Budete potřebovat kotel, nejlépe kondenzační. Ten dokáže velmi efektivně pracovat i při nižších teplotách vody, které vyžaduje podlahové topení. Z hlediska užívání je však teplovodní vytápění energeticky efektivnější. Náklady na provoz mohou být až o 50 % nižší než s elektřinou. Proto jde o energeticky nejefektivnější vytápění pro celý dům.
Závěr
Podlahové vytápění je nejefektivnější způsob vytápění domu. Dokonce v čase letního horka dokáže příjemně chladit i bez použití klimatizace. Šetří náklady a zvyšuje životní komfort. Podlahové topení je vysoce variabilní. Můžete si zvolit elektrické – nebo na provozní náklady výhodnější – podlahové vytápění.