Získejte bezplatnou nabídku

Do 5 minut ve vašem mailu

Jaká je ideální tloušťka potěru pro podlahové topení?

Při aplikaci podlahového topení je nutné správně navrstvit podlahu. Na tom závisí nejen výsledný účet za topení, ale i tepelná pohoda. V současnosti je možné vybrat si z různých druhů potěrů i povrchů. Výběr záleží na druhu topení i na tom, co se hodí pro váš dům.  

Suchý způsob vytápění potěr nepotřebuje 

V tomto případě se na systémové desky ukládají sádrovláknité desky. Protože není nutné používat betonový ani anhydritový potěr, hodí se tento systém pro dřevostavby. Pro ně byl byl betonový potěr příliš velkou zátěží. Suchá podlahovka disponuje nízkou hmotností. Nosná vrstva podlahy se překrývá už jen podlahovou krytinou, vhodnou pro podlahy s vytápěním. Například dlažbou, plovoucí podlahou nebo parketami z tvrdého dřeva. 

Mokrý způsob se zalévá potěrem 

Deska s trubkami podlahového topení se při mokrém procesu zalévá potěrem. Ten podpoří rovnoměrnou distribuci tepla po podlaze a zároveň vyrovná podlahu. Tím ji připraví na položení svrchní vrstvy.   

Správna inštalácia podlahovky je dôležitá

Výběr potěru závisí na druhu vytápění.

Existuje několik druhů potěrů

  • betonový
  • anhydritový
  • asfaltový 
  • výjimečně se můžete setkat i s hořečnatými potěry nebo potěry na bázi syntetických živic

Betonový potěr 

Používá se nejčastěji pro svou lehkou dostupnost, variabilitu i možnosti, které nabízí. Potřebuje tloušťku minimálně 7 centimetrů, což je nejvíce ze všech druhů potěrů. Je stálý, pevný a doba schnutí je přibližně 5 týdnů. Menší nevýhodou potěru je, že jeho povrch je po uložení značně nerovný a proto je ho nutné zbrousit nebo na beton nanést nivelační potěr.  

Anhydritový potěr 

V současnosti zažívá boom. Patří k nejoblíbenějším potěrům pro svoje výhody, které jsou:  

  • rovný povrch přímo po nanesení
  • je samonivelační, takže se slije do jednolité vrstvy a zarovná se
  • vyžaduje nižší vrstvu
  • pro podlahové topení je výhodnější než beton

Mezi jeho nevýhody patří mírně vyšší cena v porovnání s betonem. Počítejte přibližně s dvojnásobkem. Výška potřebného potěru je 35 milimetrů. Doba schnutí je přibližně stejná jako u betonu, do velké míry závisí na teplotě vzduchu a vlhkosti.  

Věděli jste, že asfaltové potěry umožňují rychlejší výstavbu?

Asfaltový potěr 

Dostává se na první příčky zájmu díky rychlosti výstavby. Asfaltový potěr je totiž připraven hned, jak vychladne. Má ale i své nevýhody. Mezi ně patří zvýšené požadavky na konstrukční a izolační vrstvy, které musí vydržet teplotu teplotu 250 °C. Povrch potěru se upravuje křemičitým pískem. Tloušťka by se měla pohybovat okolo 5 – 6 centimetrů.

Hořečnatý potěr 

Tento potěr je charakteristický hlavně objemovou hmotností. Vyzrálý potěr do hmotnosti 1,6 kg/dm³ je xylolit, který je závislý na podmínkách okolního prostředí. Ovlivňuje ho teplota, relativní vlhkost i suchý vzduch. Navíc může vlivem vlhkého prostředí dojít k rychlému poškození. Právě proto se dnes využívají už jen minimálně.

Závěr 

Položit podlahové topení tak, aby bylo funkční a bez problémů pracovalo mnoho let, není snadná záležitost. Vyžaduje několik vrstev a v každé je možné udělat chybu, pokud nevíte, co děláte. Dodržení správné tloušťky potěru a izolace je jen základ. Položení podkladu i celé podlahy s podlahovým topením však vyžaduje odbornou znalost. Protože opravy jsou často velmi nákladné a komplikované. 

Ohodnoťte náš článek

3/5 (10)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...