Kořeny podlahového vytápění jsou zakotveny v dávné minulosti. Kapitola podlahové vytápění a Římané se totiž začala psát před více než 2 000 lety. Pokud chcete nahlédnout do minulosti tohoto vytápěcího systému, pokračujte ve čtení.
Podlahové vytápění jako symbol pohody a luxusu
Pojďte s námi na malý výlet. Vezmeme pomyslný stroj času a otočíme datum na rok přibližně 500 let před naším letopočtem. Cílová stanice bude Řím. Ideálně slavné římské lázně, kde na chvíli zakotvíme a užijeme si jejich pohostinné prostředí.
Každý z dějepisu ví, o čem bylo antické římské období, a hlavně slavné římské lázně. V těch nejkrásnějších dobách je navštěvovali lidé s touhou po hédonismu. Užívali si požitky jakéhokoliv druhu. Od jídla, pití, zábavy, rozhovorů až po sbližování. Nic z toho by nebylo tak úžasné, pokud by Římanům byla zima na nohy. Proto přišli s unikátním nápadem – vytvořit příjemné prostředí v lázních a přitom si užívat příjemného pocitu teplé podlahy.
Luxus vyhřívané podlahy
Římané milovali požitky. Za oblibu lázní i jejich oddychových místností mohly právě teplé podlahy. Římané tam trávili hodiny zábavou i společenským posezením a užívali si radosti života. To dávalo prostředí nádech luxusu, kterým bylo i chodit bosou nohou po teplé podlaze. Stejně jako dnes. Ze starověkého Říma se dnes už nezachovalo mnoho. Když budete chodit po vyhřáté podlaze, vzpomeňte si, že právě stejně příjemně se cítili i tehdejší římští labužníci.
Věděli jste, že……římské lázně byly na tu dobu konstruovány jako technický zázrak? Včetně podlahového vytápění.
Jak fungovalo první podlahové topení v historii?
Je možné, že bychom na systém podlahového vytápění dříve nebo později přišli. Dnes je ale opravdovým pozůstatkem slavné Římské říše. Svůj vytápěcí prototyp nazývali hypokaustový systém. Fungoval na jednoduchém, ale na ty doby neuvěřitelně technologicky propracovaném základu:
- Hlavním prvkem celého systému byla dvojitá podlaha.
- Na původní podlaze se postavily kamenné sloupky a na ně se položila krycí podlaha.
- Dvojitým dnem proudil horký vzduch.
- Masivní prvky pálené hlíny teplo akumulovaly a dále odevzdávaly.
- Mezi jednotlivými plochami podlahového vytápění byly komíny, kudy unikaly spaliny.
Pak už stačilo jen najmout někoho, kdo bude pravidelně přikládat na oheň, a zábava v římském stylu mohla začít naplno.
Ani horké, ani studené
Jelikož Římané byli požitkáři, odmítali chodit po studené podlaze, ale nechtěli si ani spálit nohy. Proto použili právě nízkoteplotní vytápěcí systém. Dostatečná plocha podlahy totiž i při nízké teplotě měla schopnost vytopit velké prostory. Římané nepotřebovali ani oblečení. To byl vlastně jeden z hlavních důvodů, proč navštěvovali slavné lázně. Bez podlahového vytápění by to však nebylo možné. Díky podlahovému vytápění dosáhla Římská říše takového ukázkového příkladu v užívání si života. Ten jim ještě i dnes mnozí labužníci jen tiše závidí.
Z lázní přímo do domů
Samotné budovy římských lázní se od základů stavěly tak, aby uvnitř stěn zůstaly mezery. Ty umožnily horkému vzduchu a také dýmu z pece volně procházet uzavřenými oblastmi ven. Později se tento systém posunul z lázní i do běžných domácností. Římané si tak jako první na světě mohli vytápět domy podlahovým i stěnovým vytápěním. Sálavé teplo si získalo oblibu pro svou efektivitu a příjemné pocity, které navozovalo. V důsledku úpadku Římské říše však do zapomenutí upadl i systém sálavého vytápění. Bylo nahrazeno vytápěním pomocí výhřevných těles a radiátorů.
Naštěstí se díky vynálezům lidí, jako B. Franklin, A. H. Barker, F. L. Wright a dalším, vrátilo podlahové vytápění inspirované Římem i do domácností 20. století.
Závěr
Princip podlahového vytápění sahá do daleké minulosti, kde největší labužníci světa ověřili jeho přínos. Pomocí moderních technologií se etablovalo i v moderním bydlení. Funguje přitom stále na podobném principu jako v Římě. Zachovává příjemné prostředí i zdravotní výhody, které dává jen sálavé teplo nízkoteplotního vytápěcího systému.