Podlahové topení ovlivní i výběr podlahové krytiny. Abyste dokázali vybrat správně, potřebujete vědět, jaký je tepelný odpor vaší podlahy. Dobrou zprávou je, že neovlivní barvu a strukturu – ty vyberete dle svého vkusu. Přečtěte si pár rad, které vám usnadní výběr.
Podlahovému vytápění musíte přizpůsobit krytinu
Podlahové topení snese dlažbu, dřevo, laminát a klidně i koberec. Nezáleží na tom, jaká barva se vám líbí nebo jaký vzor bude sedět v místnosti. Pokud však chcete, aby podlahové topení bylo dostatečně účinné, bude potřeba zvážit tepelný odpor podlahy, laicky řečeno „parametr, který brání prostupu tepla“. Každá podlahová krytina je bariérou prostupu tepla. Je ale rozdíl, zda zvolíte materiál bez izolačních vlastností, nebo takový, kterým by se daly zateplovat stěny. Ideální podlaha vhodná pro podlahové topení by měla umožnit lehký průchod tepla na povrch.
Proč je důležitý tepelný odpor podlahy?
Každá podlaha má tepelný odpor. Toto číslo udává míru odporu vůči pronikání tepla. Čím vyšší je tepelný odpor materiálu, tím pomaleji bude teplo podlahou procházet.
U podlahového topení bude potřeba hledat materiály:
- s co nejnižším tepelným odporem,
- s co nejmenší tloušťkou.
Důležité to je nejen při topení, ale například také u podlahového chlazení. I chlad totiž stejně jako teplo potřebuje co nejmenší odpor.
Věděli jste, že výběrem správné podlahy můžete až o polovinu vylepšit svou energetickou efektivitu během topení?
Keramická podlaha – jasný favorit
Absolutní jednička a nejlepší výběr, který můžete u podlahového topení udělat, je keramická podlaha. V podstatě okamžitě bude příjemně ohřátá a teplo se bude přenášet do místnosti. V létě naopak příjemně chladí a u podlahového chlazení se tento efekt ještě posílí. Keramická podlaha má jednoznačně nejnižší tepelný odpor ze všech podlah a zároveň i nejlepší tepelnou vodivost. Nemá konkurenci. Nic lepšího nenajdete. Tepelný odpor dosahuje hodnoty 0,01 m²K/W. Výhodou keramické podlahy je i její rychlé ohřátí. To oceníte nejen v obýváku, ale i v koupelně. Dlažba určená na podlahové vytápění by neměla podle doporučení přesáhnout 6 mm.
Vinylová podlaha
Je multifunkční. Na dotek příjemná jako keramická dlažba, která nemusí vyhovovat každému. Co se týče tepelného odporu, je v těsném závěsu za keramikou. Tepelný odpor má na úrovni 0,02 m²K/W, její dobrou vlastností je však výborná tepelná vodivost. Ta zaručuje, že se teplo ze systému podlahového vytápění dostane velmi rychle do prostoru. Ačkoliv je vyrobena ze syntetického materiálu, nemá izolační vlastnosti. Využívat jde v podstatě v každé místnosti. Dokonce je příjemná i v koupelně nebo v kuchyni. Má vynikající odolnost vůči vodě i mechanickému poškození.
Laminátová podlaha
Jedna z nejrozšířenějších podlah současnosti, ale pro podlahové topení není až tak vhodná. Její výhodou jsou široké možnosti použití, různé vzory a stupně tvrdosti. Co se však týče tepelného odporu, pohybuje se v rozmezí 0,04–0,07 m²K/W. Výhodnou volbou je pro lidi, kteří na podlaze chtějí mít dřevěný vzor, ale nechtějí položit dřevěnou podlahu. Ta je koneckonců ještě méně efektivní. Laminátová podlaha má jednoduchou instalaci. K dosažení vyšší tepelné vodivosti se doporučuje nahradit protihlukovou korkovou izolaci materiály určenými k podlahovému vytápění.
Dřevo
Masivní dřevěná podlaha je příjemná, dlouhověká a cenná. U podlahového vytápění s ní však budou starosti. Tepelný odpor dřevěné podlahy je na úrovni 0,05–0,1 m²K/W. Patří mezi nejvyšší.
Záleží na použité dřevině i tloušťce. Například 12milimetrové dubové parkety mají tepelný odpor zhruba 0,08 m²K/W. Silnější, 14–15milimetrové podlahy až 0,10–0,14 m²K/W. Zlepšit tepelný odpor lze například použitím březové překližky, na který je nalepen dubový masiv. Zde dostaneme u 19 milimetrů tepelný odpor R = 0,11 m²K/W.
Dřevěná podlaha však zůstává nejméně efektivní, ačkoliv nelze odepřít její přirozené kouzlo. Na druhou stranu je i přirozeným izolantem, což jistě nepotěší v kombinaci s podlahovým vytápěním. Dřevěná podlaha se však dá kombinovat s nízkoteplotním podlahovým vytápěním, ale teplota v podlaze musí být minimálně 40 °C. V takovém případě ale bude prakticky nemožné využívat kvality podlahového chlazení.
Shrnutí
Uvažujete-li o podlahovém vytápění, nejvýhodnějším řešením bude osadit si na podlahy keramickou dlažbu. V některých prostorách, jako jsou například obývák nebo ložnice, to může být trochu problém. V takovém případě je vhodné se porozhlédnout po alternativě. Vždy je však potřeba volit co nejnižší tepelný odpor. Dnes ale už i výrobci laminátových podlah, nebo dokonce koberců vyrábějí materiály speciálně pro podlahové vytápění se sníženým tepelným odporem. Určitě se na tento údaj při výběru podlahy vyplatí zaměřit.