Jistě je to tak, že možná ne každý výrobce, ale určitě prodejce konkrétního vytápěcího systému zná pravdu. Nebo vám alespoň bude tvrdit, že ví, čím nejefektivněji topit, a dá vám porovnání nákladů. Doporučí vám samozřejmě svůj systém, který prodává. A pokud je opravdu dobrý prodejce, uvede i konkrétní komparační příklad. Problém je v tom, že na trhu vždy dokážeme najít dražší řešení, než je to naše, a udělat porovnání s pěknými čísly. Jak se tedy dopátrat k pravdě a najít efektivnější vytápěcí systém? Je to tvrdý oříšek, ale dá se rozlousknout. Existuje pár pravidel, jak na to. Čtěte směle dále, rádi se o ně s vámi podělíme.
Porovnávejme porovnatelné
Kdo se rád dívá do plamenů, nedá dopustit na krbová kamna a nechce slyšet ekologické argumenty. Zvlášť když je dřevo podle aktuálních kritérií jakožto obnovitelný zdroj energie považováno za ekologické. Ano, i z pohledu nákladů je dřevo nejlevnější. Pokud do toho zakomponujeme výhřevnost, tepelnou setrvačnost a jiné fyzikální faktory, už jsme z pohledu efektivity někde jinde. Nejde tedy jen o to, co hoří, ale i o to, v čem a jak to hoří. Pokud topíme dřevem v krbových kamnech, jde „do komína“ samozřejmě více než u topení dřevem ve zplynovacím kotli. Pokud například podle přesných kritérií porovnáváme dvě různé varianty toho samého systému podlahového vytápění – najdeme vítěze.
Poznejme kritéria
Do rozhodovacího procesu při výběru a porovnávání efektivnosti vytápění vstupuje více kritérií. Nejde jen o investiční a instalační náklady nebo cenu a spotřebu paliva. Kritérií je podstatně více:
- dostupnost zdroje energie,
- náročnost manipulace, obsluhy a údržby,
- vhodnost konkrétního způsobu vytápění pro konkrétní nemovitost,
- výška potřeby tepla konkrétního objektu,
- činitelé tepelné ztráty,
- nároky související s komfortem,
- nároky vytápěcího systému na vnitřní prostor, umístění,
- možnosti rekonstrukce nebo modernizace s odstupem času,
- kombinace vytápění s přípravou teplé vody,
- životnost, záruka zařízení a komponentů vytápěcího systému.
Příklady různých kombinací porovnání
- LPG má sice oproti běžným palivům nejvyšší výhřevnost a v kombinaci s běžným konvenčním kotlem vysokou účinnost, ale i nejvyšší roční náklady.
- Elektřina jako „palivo“ nemá vysokou výhřevnost, v kombinaci s elektrokotlem má téměř 100% účinnost, ale obrovskou spotřebu s vysokými ročními náklady.
- Pokud však elektřinu zkombinujete s tepelným čerpadlem, maximalizujete účinnost, snížíte spotřebu a minimalizujete náklady.
- Dřevo má průměrnou výhřevnost, v kombinaci se zplynovacím kotlem poměrně vysokou účinnost, přiměřenou spotřebu a minimální náklady.
- Zemní plyn s druhou nejvyšší výhřevností má při použití konvenčního kotle poměrně vysokou účinnost a průměrně vysoké náklady.
- V kombinaci zemní plyn – kondenzační kotel maximalizujeme účinnost, mírně snížíme spotřebu a roční náklady.
- A tak dále…
Mohli bychom uvést podstatně více variant a kombinací. Pokud bychom přidali i různá „spojení“ s konkrétními vytápěcími systémy, dostaneme podrobnější výsledky. Pokud do výpočtů zařadíme nejen vytápění, ale i přípravu teplé vody, výsledky budou opět jiné. Podobně se dostaneme k různým výsledkům při kalkulaci nákladů novostavby a rekonstruované nemovitosti.
Víte, že…… na odborných portálech najdete kromě různých porovnání podle různých kritérií i výpočtové pomůcky, například i nákladů na vytápění? Některé jsou opravdu podrobné, precizní a vysoce relevantní.
Porovnávejme odborně
Z toho, co jsme zatím popsali, jednoznačně vyplývá, že to, jak budete vytápět, není záležitost spadající do běžné životní gramotnosti. Je to sofistikovaná odborná činnost a neobejdete se bez odborných konzultací. Je ale zásadně důležité, s kým budete konzultovat. Pozor na „inženýra Google“. Na internetu najdete obrovské množství ne neověřených, ale především neodborných a nekompetentních informací. Buďte opatrní také u odborně se tvářících, ale anonymních rad. Buď jsou ve skutečnosti neodborné, nebo nekorektně preferují jedno konkrétní řešení. Budete-li konzultovat vytápění vašeho domova, dejte si záležet a najděte si objektivní odborníky.
Čím tedy nejefektivněji vytápět?
Odpovědi jsou různé a všechny mohou být pravdivé. Pokud stavíte na Islandu, budete vytápět geotermálně. Pokud máte levný zdroj energie, například solární, nebo snad větrný, určitě budete topit elektřinou. Pokud nemáte problém investovat do tepelného čerpadla nebo rekuperačního řešení, náklady se vám postupně vrátí. Pokud přidáte i kvalitní solární systém, dokážete vyrábět více energie, než váš energeticky úsporný dům spotřebuje. Pokud řešíte vytápěcí systém v Česku, s využitím „kotlíkové dotace“ od státu dokážete výrazně snížit vstupní náklady. Pokud jste běžný Slovák–stavitel, neházejte zednickou lžíci do betonu, určitě si poradíte. Jen si nechte poradit správně a zodpovědně si vybírejte ty, kteří vám radí.