Získejte bezplatnou nabídku

Do 5 minut ve vašem mailu

Jak a kdy odvzdušňovat podlahové vytápění

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Každý topný systém, který je závislý na cirkulaci vody, musí být odvzdušněn. Nejinak je tomu u podlahového vytápění. Každý systém podlahového teplovodního vytápění by měl mít odvzdušňovací ventily v rozdělovači a také v kotelně. Jejich úkolem je automaticky vypouštět vzduch nebo umožnit ruční vypouštění. O tom, jak a kdy odvzdušňovat podlahové vytápění, se více dozvíte v našem článku.

Proč je třeba odvzdušňovat?

Stejně jako u jiných typů vytápění, které využívají cirkulaci ohřáté vody, může podlahové vytápění způsobovat zanášení systému vzduchem. Jak to zjistíme? Nejčastěji dochází k přetápění topného systému, když jeden nebo více okruhů (místností) zůstává pod požadovanou a nastavenou teplotou. Z oběhového čerpadla nebo rozdělovače je často slyšet také bublání nebo praskání vzduchových bublin. V tomto případě je to neklamné znamení, že tyto topné okruhy nefungují tak, jak by měly. Pokud můžete s jistotou vyloučit poškození samotného topného systému, bude nejpravděpodobnějším viníkem vzduch v systému.

Podlahové vytápění

Rozdělovač REHAU s nosníkem pro přívodní a vratné potrubí z nerezové oceli je vybaven integrovaným zpětným ventilem a integrovaným průtokoměrem pro přesnou vizuální kontrolu množství vody v přívodním potrubí. Odvzdušňovací ventil i vyprazdňovací kohouty jsou samouzavírací a poniklované.

Jak odvzdušnit podlahové vytápění?

Odvětrání podlahového vytápění není tak složité, jak se zdá. Je však třeba vzít v úvahu základní fyzikální zákony a dbát na opatrnost. Je pravda, že pokud je v cirkulačním systému vzduch nebo málo vody, podlahové vytápění nefunguje tak, jak by mělo, a nevyhřívá prostor. Tomu je třeba přizpůsobit proces odvzdušňování. Postupujte podle následujících kroků:

  • Uzavřete všechny obvody na rozdělovači.
  • Připojte hadici na vodu – nezapomeňte připojit další hadici ke spodnímu tělesu rozdělovače, abyste mohli pohodlně vypustit přebytečnou vodu ze systému.
  • Kvalita vody – nedoporučuje se často doplňovat čerstvou vodu z vodovodu nebo studny, protože není ideální pro fungování topného systému. Pro dosažení lepších výsledků doporučujeme systém vypustit a propláchnout upravenou vodou pomocí soupravy plnicího nebo proplachovacího čerpadla, které si lze zapůjčit v půjčovně nářadí.
  • Otevřete první okruh a opatrně do něj napusťte vodu – okruh lze považovat za odvzdušněný v okamžiku, kdy ze spodní části tělesa začne hadicí vytékat nepřerušovaný proud vody bez vzduchových bublin. Tlakový systém by měl vykazovat tlak 1,5 baru.
  • Obvod znovu uzavřete.
  • Stejný postup použijte u všech zbývajících obvodů umístěných na rozdělovači.

Technik

Závěr

Teplovodní podlahové topení je založeno na oběhu vody, proto se může systém zavzdušnit. Nejčastěji se to děje z důvodu mikroskopických netěsností, v rámci rozvodů vytápění. Zavzdušnění může nastat i při dopouštění vody do systému. Před začátkem odvzdušňování je proto nejdůležitější všechny okruhy nejprve zavřít a teprve poté začít odvzdušňovat konkrétní problémový okruh.

Ohodnoťte náš článek

3.4/5 (16)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...