Úsporně, ekologicky a vysoce efektivně. Tepelné čerpadlo představuje čím dál oblíbenější alternativu na vytápění a ohřev teplé vody v domech. Pokud chcete vědět, jak funguje tepelné čerpadlo a díky čemu je tak výhodné, pokračujte ve čtení.
Nové zdroje energie
Během topení a ohřevu teplé vody pro náš domov si můžeme vybrat ze dvou alternativ:
- klasické systémy vytápění (plyn, elektřina, tuhá paliva),
- alternativní zdroje energií.
Právě druhou kategorii reprezentují tepelná čerpadla. Dokážou využít teplo, které je všude kolem nás, a přenést ho na teplou podlahu, radiátory nebo vodu u vás doma. Přestože i tepelné čerpadlo pohání elektřina, efektivita vytápění je mnohem vyšší v porovnání s elektrickým kotlem.
Věděli jste, že…Běžný elektrický kotel z příkonu 1 kW vytvoří výkon 1 kW. U plynu 1 kW energie vytvoří 0,9 kW výkonu. Tepelné čerpadlo načerpá 1 kW ze zásuvky, ale až 4 kW z prostředí a podává výkon 5 kW. Takže 4 kW máte prakticky zdarma.
Jak tepelné čerpadlo funguje?
Již název samotný prozrazuje, že tepelné čerpadlo teplo nevyrábí, ale do velké míry čerpá. Odebírá ho ze životního prostředí, kde ho je dostatek, ale zůstalo by nevyužité. K získání tepla tedy nic nespaluje ani nepoškozuje přírodu, jen „přečerpává“ teplotu z okolí přímo k vám. Může to dělat třemi způsoby. Proto dělíme i tepelná čerpadla dle toho, odkud tepelnou energii získávají, na:
- geotermální,
- vodní,
- vzduchová.
Bez ohledu na zdroj, z kterého tepelné čerpadlo získává energii, funguje na podobném principu jako lednička – jen opačně. Nevytváří uvnitř chlad a neodvádí vzniklé teplo. Naopak odebírá teplo z prostředí a přivádí ho do domu. Například prostřednictvím podlahového vytápěcího systému.
Geotermální zdroj energie
V zemi je dostatečné množství naakumulovaného tepla, aby ho tepelné čerpadlo dokázalo „přečerpat“ k vám domů. Kapalina v potrubích zavedených do země teplo odebírá a přivádí ho k tepelnému čerpadlu. Potrubí mohou být ve formě plošné konstrukce, nebo hloubkových vrtů. Výhodou systému je, že dokáže během celého roku získat vyšší teplotu než vzduch. To zlepšuje efektivitu samotného čerpadla.
Vzdušný zdroj energie
I když je venku chladno, vzduch má stále stejnou teplotu, kterou může tepelné čerpadlo využít. Jde v principu o jednoduchý systém, v kterém na jedné straně zařízení vzduch nasává a na druhé vyfukuje. Nepotřebujete žádná potrubí, teplotu získáváte přímo z okolí. Jelikož je okolní vzduch v období hlavní topné sezóny nejchladnější, výměníky tepla je třeba udržet nad bodem mrazu. Čím je nižší vstupní teplota, tím je samozřejmě i nižší efektivita. Vždy je však provoz levnější než u klasického plynového nebo elektrického kotle. Na běžné vytápění domu však postačí jako jediný zdroj tepla. Na rozdíl od geotermálního a vodního zdroje ale ten vzdušný nevyžaduje žádnou přídavnou techniku, čímž se výrazně snižují pořizovací náklady.
Vodní zdroj energie
Voda akumuluje teplo mnohem déle než vzduch nebo země. Proto je tento zdroj energie pro vytápění nejvýhodnější, je však potřebný větší stavební zásah. Nutné jsou dvě studny, které vodu dopraví z hloubky k čerpadlu a následně ji pošlou zpět pod zem. Kromě výkopových prací je nutný i test na kvalitu vody. Zjišťuje se tak, zda je vhodná k použití do tepelného čerpadla. Využívání podzemní vody vyžaduje i povolení odboru životního prostředí na základě hydrogeologického posudku. A to ne všude dostanete. Na druhou stranu je právě díky stabilní teplotě vody během celého roku tento systém nejefektivnější.
Ideální pro podlahové vytápění
Teplo z prostředí získává tepelné čerpadlo na základě dvou výměníků tepla, kompresoru, expanzního ventilu a uzavřené potrubní sítě. Celý systém je technologicky složitý. Zjednodušeně však výměník tepla přenáší energii na chladivo. To se mění na páru a pomocí tlaku se zvýší teplota, kterou odevzdá a opět se zkapalní.
Závěr
Tepelné čerpadlo představuje nejekologičtější způsob vytápění a ohřevu teplé vody. Jeho vyšší pořizovací náklady kompenzuje výrazná úspora energií. Jde o nejvhodnější řešení do nových a rekonstruovaných domů, kde se očekává dlouhodobé používání. Návratnost se s růstem cen energií bude zvyšovat. Tepelné čerpadlo totiž nejvíce tepla získává z prostředí. A to bude stále zdarma.