Podlahový teplovodní vytápěcí systém je stále nejpopulárnější alternativou pro vytápění rodinných domů nebo bytů. Představuje levnější, zdravější i příjemnější řešení než vytápění radiátory. Častou otázkou však je výpočet délky trubek potřebných na podlahové vytápění. Po přečtení článku budete znát odpověď.
Kvalitní trubky jsou základem
Bez ohledu na to, zda zvolíte mokrou, nebo suchou variantu teplovodního podlahového vytápění, bude potřeba zabezpečit dostatečnou délku trubek, kterými bude voda prostorem protékat. Mimochodem, pokud nevíte přesně, co je co, v našem článku co je mokrá a co je suchá podlahovka se tomuto tématu věnujeme. Princip teplovodního podlahového vytápění je postaven na proudění teplé vody trubkami, které nahřívají potěr a následně se teplo příjemně šíří do interiéru. Z toho je každému jasné, že čím více trubek, tím tepleji budete mít. Je ale třeba vždy najít správný poměr rozložení trubek v prostoru, aby topení nebylo poddimenzováno ani předimenzováno.
Délka se bude odvíjet od projektu
Nejlepší možností, jak se postavit k podlahovému topení, je nechat si vypracovat návrh profesionálem, kterým je autorizovaný stavební inženýr – projektant vytápění. Ten projekt dělá na míru každému domu. Kromě údajů, které přebere o stavbě ze stavebního projektu, je optimální doplnit hlavně:
- Vaše požadavky na interiérovou teplotu. Technické normy, z kterých jinak projekt vychází, v běžné místnosti předpokládají jen 20 °C, což zpravidla málokomu stačí. V praxi jsou obvyklé spíše teploty kolem 22 °C.
- Jaké podlahové krytiny zamýšlíte použít v jednotlivých místnostech. Ty se mohou zásadně lišit svou tepelnou vodivostí. Jinak řešeno, výrazně silněji vytápí stejná podlahovka s keramickou dlažbou, středně s plovoucí podlahou a slaběji s kobercem. Tomu je třeba přizpůsobit hlavně hustotu trubek.
- Pro projektanta budou užitečné i další informace, hlavně o jakém zdroji tepla uvažujete. Plynový kotel si principiálně vystačí s řidšími okruhy, nemá problém s vyšší teplotou otopné vody – kolem 45 °C. Naopak tepelné čerpadlo funguje výrazně efektivněji s teplotami kolem 30 °C, což má zásadní vliv na hustotu trubek.
- Dispozice interiéru je stejně tak vhodná informace, která ovlivní například pozici rozdělovače vytápění. Ten je optimálně málo viditelný, ale musí být přístupný pro servis.
Příbuzné téma ohledně cenotvorby, kde jsou definovány téměř stejné body jako v tomto základu pro komunikaci se zhotovitelem, jsme zpracovali i v našem článku co potřebujete k cenové nabídce.
Výsledkem bude kvalitní projekt, který je možné použít jako základ pro montáž.
- Budete přesně vědět, kolik tepla potřebuje celý dům nebo byt a kolik tepla potřebují jednotlivé místnosti, aby nikde nebylo příliš teplo či chladno.
- Budete znát přesné rozvržení okruhů po místnostech (podle délky je to jeden nebo více okruhů na místnost).
- Kvalitní projekt v konečném výsledku přesně určí, kolik trubek bude potřebných na vytopení prostoru.
S jakou přibližnou délkou počítat?
Prvním krokem pro určení délky trubky je správné určení vytápěcí plochy, která se zpravidla shoduje s užitkovou plochou. Doporučujeme od ní odpočítat nevytápěné místnosti, jako špajz, závětří nebo sklep, pokud je nemáte v úmyslu vytápět (pak je potřeba je řádně tepelně izolovat – oddělit od vytápěných prostor). Pokud máte spočítané metry čtvereční, stačí je vynásobit správným koeficientem, který závisí na hustotě pokládky trubek. Ty bývají rozdílné, orientačním vodítkem je následující tabulka:
Hustota trubek | Spotřeba trubek | Kdy a kde se často využívá |
---|---|---|
10 cm | 10m / m² |
|
15 cm | 6,6m/ m² |
|
20 cm | 5m/m² |
|
30 cm | 3,3m/m² |
|
Věděli jste, že?Tlustší, 20mm trubky, mají sice větší povrchovou odevzdávací plochu, ale rozdíl ve výkonu je zanedbatelný (méně než 5 %), přičemž jsou dražší a výrazně hůře se s nimi pracuje. V praxi se osvědčil hlavně rozměr trubek 17 × 2 mm, který je optimální z hlediska ohebnosti, průtoku, výkonu a bezpečnosti.
Pozor na délku okruhu
Podle hustoty trubek je důležitá i délka jednotlivých okruhů. Tu není možné volit náhodně nebo libovolně. Zjednodušeně je možné vyvodit, že příliš dlouhé okruhy by vzhledem k vysokým tlakovým ztrátám (tření) byly nedotápěné v porovnání s těmi kratšími. Opět, přesné délky okruhů určí projekt. Pro orientaci – v praxi jsou obvyklé délky okruhů podlahovky mezi 80 a 120 m. Tím je naznačeno, že ani příliš krátké okruhy nejsou dobrým řešením, s delšími se je pak těžko daří hydraulicky vyvážit. Výsledkem by byly nevyrovnané teploty v domě, což si nikdo nepřeje. Z části to ještě umí korigovat regulace pomocí pokojových termostatů, ale fyziku nejde moc překonat. Dobrá a vyrovnaná základní hydraulika je nutná. Téma nastavení podlahovky detailně rozebíráme v našem článku jak správně nastavit podlahové vytápění.
Závěr
Orientační délku trubky potřebné k podlahovému vytápění v prostoru si můžete vypočítat pomocí tabulky uvedené výše. Metry čtvereční jednoduše vynásobíte správným koeficientem. V průměru na metr čtvereční připadne mezi 5 až 8 metry trubek, rozptyl je tedy poměrně velký a není vhodné k tématu přistupovat „průměrně“. Doporučujeme nechat navrhnout podlahovku odborníkem, aby váš tepelný komfort nebyl průměrný, ale vynikající. Věříme však, že vám uvedené informace pomohou zorientovat se v technice a být tak rovnocenným partnerem v komunikaci s odbornými firmami při projekci i montáži vytápění.
Naši certifikovaní partneři se v případě vašeho zájmu rádi postarají o kompletní servis. Pokud znáte užitkovou plochu domu, druh vytápění a jiné základní parametry, využijte náš konfigurátor na zjištění přesné cenové nabídky.