Získejte bezplatnou nabídku

Do 5 minut ve vašem mailu

Jaká je přípustná, optimální či ideální vlhkost v domě?

Také si ještě pamatujete, jak vyřešit suchý vzduch v přetopených panelákových bytech? Mokrou utěrkou nebo odpařovačem na radiátoru… Takové rady vám ale dávat nebudeme. Nabízíme vám celkový přehled základních informací o ideální vlhkosti v domě. Anebo téměř o optimální vlhkosti, ale tato hodnota je prakticky nedosáhnutelná.

Kde se vlhkost bere?

Zjednodušeně: vlhkost je nasycenost vzduchu vodní párou. Pokud je optimální, všechno je v pořádku. Pokud je ale pod nebo nad hranicí optimálních hodnot, může způsobovat problémy. Jak obyvatelům domu, tak stavbě samotné. Běžný život v domácnosti je hlavním zdrojem vlhkosti vzduchu. Mohou ji však ale způsobovat také materiály, nekvalitní prvky či zpracování stavby. V prvé řadě je to jeden z klíčových prvků komfortního bydlení. To, co doma dýcháme, neovlivňuje jen náš pocit pohody, ale také i zdraví. Když je vlhkost nízká, můžeme mít dýchací problémy. Když je vysoká, může se v bytu dařit plísním a to zdraví rozhodně neprospívá.

Jaká jsou rizika a důsledky suchého vzduchu v interiéru?

  • ideální podmínky pro roztoče
  • celková nepohoda obyvatel domácnosti
  • vysychání sliznic
  • problémy s dýcháním
  • snížení obranyschopnosti
  • komplikace pro alergoky a astmatiky

Nadměrně vlhký vzduch může na druhou stranu způsobit vznik plísní, množení mikroorganismů nebo zdravotní obtíže členů domácnosti.

Věděli jste, že čtyřčlenná rodina dokáže svými domácími aktivitami denně vyprodukovat okolo 10 litrů vodní páry? Je proto velice důležité znát nejen úroveň vlhkosti, ale také ji umět regulovat. 

Normy

Vlhkost vzduchu interiéru spadá do kategorie “tepelné vlastnosti stavby”. Jde o termodynamiku, tedy jednu z interdisciplinárních vědních disciplín. Spoustu fyziky, ale i techniky a meteorologie. Existují normy a vyhlášky ohledně vlhkosti vzduchu, dokonce i na větrání bytových i nebytových prostor.

optimálna vlhkosť v dome

Doporučená vlhkost zvyšuje váš komfort.

Jaká je optimální vlhkost v domě?

Přípustná relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech je 30 – 70 %. Optimální je 30 – 60 %, doporučená 45 – 60 %. Při běžné pokojové teplotě 20 °C by vlhkost neměla překročit 50 %, protože pak už hrozí riziko tvorby plísní. Pokud máme v interiéru dlouhodobě nadměrnou vlhkost, riskujeme. Mimo snižování hodnoty stavby jde i o ohrožení zdraví členů domácnosti. V první řadě byste měli vědět, jak ji změřit. Pokud vlhkoměr ukáže hodnoty nad nebo pod limity, je třeba zakročit. Zvlhčit nebo odvlhčit vzduch v interiéru. Nejjednodušší způsob odvlhčení je přitopit a vyvětrat. Vzduch s vyšší teplotou a vlhkostí jednoduše dostanete ven. Pravidelné větrání je základním a nejjednodušším doporučeným způsobem regulace vlhkosti vzduchu.

Vlhkoměr by měl být součástí každé domácnosti. Pokud vlhkost změříme, dokážeme ji i regulovat. Pokud vlhkoměr nemáte, zkuste rovnou “dva v jednom”: zvlhčovač vzduchu s vlhkoměrem.

Co nám může pomoci regulovat vlhkost vzduchu?

  • regulátory vlhkosti
  • termostaty
  • odvlhčovače a zvlhčovače vzduchu

Jejich efektivní působení v kombinaci s kvalitním topným systémem dokáže vlhkost v domě udržet v optimálním rozhraní. Samozřejmě spolu s pravidelným intenzivním větráním.

Závěr

Každý chce bydlet pohodlně, v pohodě a zdravě. Nezapomínejme proto na optimální vlhkost vzduchu v našich příbytcích. Mimo vlhkoměru a regulace vlhkosti nezapomínejme ani na stavbu samotnou. Vhodné konstrukční postupy, stavební prvky a systémy topení pomáhají vlhkost v interiéru přirozeně regulovat.

Ohodnoťte náš článek

3.9/5 (19)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...