Získejte bezplatnou nabídku

Do 5 minut ve vašem mailu

Jaká je vhodná izolace pod podlahové topení?

Jaká je vhodná izolace pod podlahové topení?

Výběr správné izolace pro podlahové topení minimalizuje tepelné ztráty a zajistí nasměrování tepla správným směrem. Jde o rozhodnutí, které s vámi bude v průběhu celé životnosti podlahového topení. Proto je nutné vybírat obezřetně.  

Izolovat je třeba celý prostor 

Moderní domy jsou úsporné a dobře energeticky izolované. Proto jsou přímo stvořené pro nízkoteplotní podlahové systémy. Sálavý systém úplně pokryje tepelné ztráty a spotřebu tepla v domě. Moderní stavby těží i z faktu, že sálavým vytápěním lze dosáhnout pocitu příjemné teploty i s teplotou o 2 až 3 °C nižší, než jaké dosáhnete s radiátory. A k ještě větší efektivitě mu pomůže správná izolace.    

Proč izolovat podlahu? 

Podlahou se ztrácí většina tepla z domova. Od 15 do 20 % celkových tepelných ztrát budovy se děje právě přes podlahu. To znamená, že instalace podlahové izolace může snížit provozní náklady. Ještě efektivnějších výsledků dosáhnete v případě podlahového topení, protože izolace je prakticky jeho součástí. Pro podlahové topení je vhodné zvolit i přídavnou izolaci, například v podobě tvrdého polystyrénu. Pomůže i vyrovnávací vrstva z penobetonu, který je zároveň tepelně izolačním materiálem.  

izolácia podlahoveho kurenia

Izolace podlahového topení snižuje tepelné ztráty.

Jak si správně vybrat? 

Záleží na celkové tloušťce podlahy. U podlahového topení se nemusíte vázat na sníženou podlahu, proto je ideální tloušťka izolační desky 58 mm a na vršek přijde alespoň 50 mm betonu. Pokud má podlahové topení vyšší nároky na nízkou podlahu, pak je řešením použití desky s menší tloušťkou. Případně je možné použít obyčejnou systémovou desku bez tepelně izolačních vlastností.

Pokud máte stěnové topení, stačí venkovní izolace domu. Úplně nevhodné jsou tepelně izolační omítky do interiéru, které brání průchodu tepla ze stěny.

Správná izolace mezi poschodími 

Tloušťka izolace pro podlahové vytápění se mění v závislosti na podlaží. Nad vytápěcím tělesem je třeba volit co nejmenší izolaci. Výšku cementového potěru zvolte maximálně 65 mm a parket či dlažby max. 10 – 15 mm. 

Protože poschodí domu je méně náchylné na teplotní ztráty než kontaktní plocha se zemí, na přízemí je vhodné přidat i polystyren na hydroizolaci. Ta je nejčastěji ze živičného materiálu a přímý styk těchto dvou ploch se nedoporučuje. Časem by totiž mohlo dojít k poškození vrstev. Proto je vhodné vložit mezi tyto dvě vrstvy oddělovací fólii s tloušťkou aspoň 100 mikrónů. Zabezpečí, že izolace vám bude spolehlivě sloužit dlouhá léta.  

Dva typy izolačních desek 

Když jde o izolaci k podlahovému topení, můžete si vybrat ze dvou typů: 

  • Izolační deska s cementovým pokrytím je ideální pro použití s podlahovým topením. Protože zabrání úniku tepla do podkladu pod ním. 
  • Izolační deska bez pokrytí je určena pro použití s vytápěcí fólií. 

Věděli jste, že dřevěné parkety můžete mít i s podlahovým vytápěním?

Ano, pokud si vyberete parkety určené k používání s podlahovým topením, které mají stabilní základní vrstvu. Ta zvyšuje rozměrovou stálost a zaručuje nízký odpor při přenosu tepla.

Dřevěná podlaha není izolant 

Mnoho lidí si myslí, že dřevo je izolant, který není možné používat s podlahovým topením. To je ale jen částečná pravda. Není třeba obávat se použít dřevo, i když v minulosti byl se dřevěnými podlahami skutečně problém. Ani ne tak kvůli izolačním vlastnostem, ale kvůli praskání dřeva. Dnes už jsou ale v nabídce velkoplošné parkety se speciální konstrukcí z roztažných dřevin, určené právě pro podlahové topení. Tloušťka dřeva je v tomto případě tak tenká, že se není třeba bát o prostup tepla do místnosti.  

Ohodnoťte náš článek

4.3/5 (3)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...