Odbornosť článku
Mnoho stavebníků se snaží ušetřit peníze tím, že instalují podlahové vytápění pouze v části domu a zbytek ponechají pro radiátory. Kombinace radiátorů s podlahovým vytápěním však nemá smysl, s výjimkou několika specifických případů, a může dokonce zvýšit vaše účty za vytápění. Přečtěte si, jak je to možné a proč je ve většině případů lepším řešením vytápět pouze podlahovým topením.
Když podlahovka nestačí
Základem každé novostavby by měl být pečlivě zpracovaný projekt vytápění. Při tom je třeba vzít v úvahu tepelné ztráty a další faktory a na jejich základě navrhnout vhodné řešení – od zdroje vytápění přes rozvody a regulaci až po topná tělesa.
Ve většině případů je však podlahové vytápění v kombinaci s radiátory v novostavbě zbytečnou komplikací. Existuje jen několik výjimek:
Koupelna – Pro vysoký tepelný komfort by měla být v koupelně vyšší teplota než v obytných místnostech. Toho lze dosáhnout obtížněji kvůli malé podlahové ploše (velkou část zabírá vana nebo sprcha). Často se proto používají přídavná otopná tělesa – například žebříkové radiátory, které mají velkou otopnou plochu ideální pro nízkoteplotní vytápění (a tedy kombinaci s podlahovým radiátorem). Lze ji použít i k sušení ručníků mimo topnou sezónu.
Garáž, technické a podobné místnosti – v těchto místnostech postačí mnohem nižší teplota než v ostatních částech domu a instalace podlahového vytápění by mohla být zbytečně nákladná.
Samostatná podlaží – Pokud rekonstruujete dům postupně a omezují vás finance, můžete při instalaci podlahového vytápění v přízemí ponechat ostatní podlaží vytápěná původními radiátory. Mějte však na paměti nevýhody, které toto řešení přináší a které zmíníme dále v článku.
Podlahové vytápění v kombinaci s radiátory: jak na to?
Pro kombinaci podlahového vytápění a radiátorů existuje několik technických řešení. Prvním a nejnevhodnějším způsobem je jejich připojení ke společnému topnému okruhu. Problém spočívá v tom, že teplota topné vody pro podlahové vytápění je příliš nízká na to, aby radiátory mohly účinně fungovat.
Naopak zvýšení teploty vody zvyšuje spotřebu energie a také vás vystavuje zdravotním rizikům – hygienické normy doporučují maximální teplotu podlahy v obytných místnostech 29 °C. Problematická může být také regulace teploty.
Částečným (nikoli ideálním) řešením jsou velkoplošné nízkoteplotní radiátory. Jak však název napovídá, mohou být dvakrát širší a tlustší než běžné radiátory. Jejich vhodné umístění v jednotlivých místnostech může být proto oříškem i pro zkušeného interiérového designéra.
Lepším řešením pro podlahové vytápění v kombinaci s radiátory je použití samostatných topných okruhů. Nižší teplotu v podlahových okruzích pak zajišťují směšovací ventily. Jedná se však o technicky a finančně náročné řešení. Kromě ventilů budete potřebovat samostatné potrubí, rozdělovače pro jednotlivé okruhy a další komponenty, včetně složitější regulace. Je také obtížné takový systém nainstalovat a správně nastavit.
Nezabíjejte účinnost vytápění vysokou teplotou vody
Moderním trendem ve výstavbě budov jsou nízkoteplotní otopné systémy. Patří mezi ně podlahové vytápění, jehož výhodou je kromě vyššího komfortu díky příjemnému sálavému teplu také nízká spotřeba energie. Zdroj vytápění nemusí ohřívat vodu na tak vysokou teplotu jako u běžných radiátorů, což vede ke snížení tepelných ztrát. Trendem je také snižování spotřeby pomocí ekvitermní regulace, pro kterou jsou nejvhodnější nízkoteplotní topné systémy.
Podlahové vytápění je ideální pro tepelná čerpadla a kondenzační kotle, které dosahují nejvyšší účinnosti právě v určitém rozsahu nízkých teplot topné vody.
Pokud chcete používat podlahové vytápění v kombinaci s radiátory, můžete zvýšit teplotu topné vody. Tím se však zvýší tepelné ztráty, sníží účinnost a připravíte se o největší výhodu nízkoteplotního vytápění, kterou jsou nízké náklady. Kondenzační kotel může pracovat mimo kondenzační režim i při vyšších teplotách vody – jedná se tedy o klasický plynový kotel s nízkou účinností a vysokou spotřebou. Vysoká investice do takového kotle nebo tepelného čerpadla tak ztrácí smysl a doba návratnosti se výrazně prodlužuje.
Řešení pro každou situaci
Při stavbě nového domu se jen stěží setkáte se situací, kdy byste museli použít podlahové vytápění v kombinaci s radiátory. V naprosté většině případů můžete podlahovým vytápěním bezpečně vytápět jakoukoli místnost a v případě potřeby jej kombinovat se stěnovým nebo stropním vytápěním. Díky různým instalačním systémům však není problém instalovat podlahové vytápění ve starších budovách v rámci rekonstrukce.
O komfort příjemného sálavého tepla nepřijdete. Nepřekvapí vás ani účty za vytápění, protože kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo bude díky nízké teplotě topné vody pracovat v optimálním režimu s nejnižší spotřebou energie.
Nezapomeňte však, že základem je poctivě zpracovaný projekt, použití kvalitních komponentů podlahového, stěnového nebo stropního vytápění a jeho realizace odborníky.