U vytápění podlahou je nutné dodržovat několik pravidel, aby fungovalo správně a abyste z topení měli co největší užitek. Dejte pozor na umístění nábytku při podlahovém topení. Ani před klasický radiátor byste například nepostavili skříň. V článku vám představíme, jak dokonale zkombinovat podlahové topení a rozmístění nábytku.
U nábytku se nemusíte omezovat
Jedním ze stále živých mýtů je, že si podlahové topení s nábytkem příliš nerozumí. Není to tak úplně pravda. Pokud využijete služeb interiérového designéra, přesně rozkreslí i budoucí umístění nábytku. Budete mít lepší přehled o tom, kudy vést podlahovku. Protože skutečně platí, že u podlahového topení je lepší, ale i energeticky efektivnější vědět, jak bude prostor zařízen. Usnadní vám to i sestavení cenové nabídky.
Pozor na těžké kusy nábytku
Podlahové vytápění je možné chápat jako systém trubek ukotvených pod podlahou. A tak k němu je potřeba i přistupovat. Běžné chození a klasický nábytek pro podlahovku nepředstavuje žádný problém. Co však v případě, kdy je příliš velký tlak na malý bod? Tehdy skutečně může dojít k poškození podlahového topení. To se týká například velkých kusů nábytku, s kterými nebylo počítáno během projektu, nebo třeba při instalaci těžkých předmětů, jako je klavírní křídlo. Zde je lepší tyto předměty instalovat mimo sítě podlahového vytápění. Prodlouží to životnost podlahového vytápění. Stejně důležité je obezřetně postupovat například při instalaci vestavěných skříní, aby nedošlo k poškození topení mechanicky.
Je vhodné zajistit správné proudění
U podlahového vytápění nedochází k intenzivní cirkulaci vzduchu, jako tomu je při použití radiátorů. Na příjemnou teplotu v celé místnosti je ale vhodné rozmístit nábytek tak, aby bylo zajištěno dostatečné proudění vzduchu. Promíchání teplého a chladného vzduchu zajistí například ponechání prostoru mezi nábytkem a stěnou nebo větší mezery mezi jednotlivými kusy nábytku. To vám pomůže správně nastavit podlahové vytápění.
Patří podlahovka pod nábytek?
Projekt zařízení interiéru je vhodné znát před pokládkou podlahového topení. Je ale diskutabilní, zda podlahovka patří například pod kuchyňskou linku nebo obývací sestavy. Z odborného pohledu jednoznačně ano, protože dispozice linek i obývacích „stěn“ se časem mohou změnit. Dispozice podlahového topení se však časem mění velmi těžko. Kromě toho ohřev podlah pod sestavami nábytku zamezuje případnému vzniku plísní při zatečení.
Myslete i na změny v interiéru
Pokud nemáte přesný projekt zařízení místnosti, je jednoznačně nejvhodnější rozmístit trubky podlahového vytápění rovnoměrně. Nikdy totiž nevíte, jak zrovna budete chtít mít místnost zařízenou. Možná časem vyměníte nábytek. Rovnoměrné umístění je vhodné i u menších kusů, jako jsou stolek, židle, stůl a podobně. Při používání nábytku myslete na proudění vzduchu pod ním.
Věděli jste, že předměty s nízkými nožičkami – gauč, postel, komoda, … – snižují výkon podlahového topení o 40–50 %?
Nábytek si zavěste
U podlahového vytápění je vhodné se více zamýšlet i nad závěsnými kusy nábytku. Nemusíte vše postavit jen na zem, dnes existují různorodé závěsné alternativy. Například:
- skříňky na boty,
- vitríny,
- TV stolky,
- pracovní stolky.
To vše je jen několik z možností k zavěšení a způsobů, jak odlehčit podlahu. Takovýto nábytek působí velmi příjemně a zároveň nebrání ve vytápění.
Podlahové vytápění může být i stěnové
Podlahové vytápění nemusí být ukotveno jen v podlaze. V místnostech, kde je velká koncentrace nábytku, jako například ložnice, může být alternativou i stěnové vytápění a chlazení. Díky němu dosáhnete stejně příjemného efektu vytápění jako u podlahy. Navíc se vyhnete problému sladění podlahovky s velkým množstvím nábytku. Jde o systém mokré pokládky na stěnu, ale v prostoru pouhým okem ani nezjistíte, že je ve stěně implementován topný systém. Jeho přítomnost zacítíte jen díky příjemné tepelné pohodě.
Závěr
Před pokládkou podlahového topení zohledněte i budoucí zařízení bytu. V takovém případě je nejefektivnější vést podlahové vytápění prostorem, kde nebudou stabilně položené velké kusy nábytku. Stabilně a navždy. Podlahové topení mějte v místnosti rozmístěno rovnoměrně. Nábytek v ní se totiž může měnit. Pokud si při podlahovém topení vybíráte zařízení, je vhodné zvolit takové, které bude co nejméně bránit cirkulaci vzduchu. Případně jako doplněk k podlahovému využijte i vytápění stěnové.