Je to celkem jednoduché: potřebujete asi půl kilometru trubek, spojovací, připojovací a přechodové komponenty, vodu, něco, co ji bude zahřívat, oběhové čerpadlo, rozdělovač, regulaci – a hotovo. Teplovodní plošné sálavé vytápění je sice sofistikovaný systém, ale technicky v podstatě jednoduchý. V podlaze je meandrovitě nebo spirálovitě stočená trubka, v které teče topné médium – voda. Teplo se z podlahy sáláním přenáší na stěny, předměty, živé bytosti a vzduch v interiéru. Vnímání teploty a tepelný komfort jsou pro člověka maximálně vhodné, neboť sdílení tepla sáláním je pro lidský organismus nejpřirozenější. Čtěte, jaká může být skladba podlahového topení.
Nasucho, nebo namokro
Skladba podlahového topení závisí především na tom, jaký systém je vhodný pro konkrétní podlahu konkrétní stavby. Je rozdíl, zda budeme podlahovkou vytápět logistické centrum, novostavbu rodinného domu, rekonstruovanou historickou budovu, nebo dřevostavbu. Projektant podlahovky a topenář má k dispozici jen dvě možnosti: mokrý, nebo suchý systém instalace teplovodní podlahovky. Obě varianty mají samozřejmě své podkategorie s rozdílnými parametry komponentů. Společné ovšem mají to, bez čeho nemůže fungovat žádná podlahovka:
- topná pole tvořená stočenými trubkami,
- spojovací, připojovací a přechodové komponenty,
- rozdělovač,
- oběhové čerpadlo,
- regulační systém,
- vodu a její zdroj,
- zdroj tepla.
Skladba suchého systému podlahovky
Podlahovka nasucho je ideální u rekonstrukcí, kde nelze využít mokrý systém. Dokáže se uplatnit také v novostavbách dřevostaveb či jiných montovaných staveb, v podstatě na jakékoliv suché nosné povrchy podlah – klidně i na původní dlažbu, dřevěnou podlahu, podizolovaný potěr či podlahy na bázi dřeva. Systém RAUTHERM SPEED plus s lepící podkladovou fólií můžeme položit prakticky na jakékoli původní podlahové krytiny, včetně plovoucích podlah, linolea, nebo dokonce koberců. Systém TS-14 tvoří systémové desky z expandovaného polystyrenu s hliníkovou tepelně vodivou povrchovou vrstvou. Je to ideální řešení rekonstrukcí vytápění historických a jiných staveb s masivními či dřevěnými podlahami.
Suché systémy podlahovky se skládají z:
- perforované lepící rohože nebo základní desky,
- trubek RAUTHERM nebo RAUTITAN,
- spojovacích, připojovacích a přechodových komponentů,
- oběhového čerpadla,
- rozdělovače,
- regulačního systému,
- zdroje vody,
- zdroje tepla.
Skladba systému namokro
Mokré systémy podlahovky jsou takové, které se instalují přímo do konstrukce podlahy nebo do potěrové vrstvy. Mají v podstatě totožnou skladbu jako suché systémy, liší se ale způsobem uchycení trubek a typem podkladu. Trubky topných rohoží a polí mokrých systémů se upevňují pomocí systémových vodicích lišt nebo příchytek na systémové desky nebo role. Mokré systémy Varionova, Tacker a Raufix jsou vhodné i do litých betonových či anhydritových potěrů. Varianty mokrých systémů podlahového vytápění mají ideální využití v novostavbách obytných nebo pobytových budov. Kvalitní podlahovkou s vícegenerační životností vyřešíte vytápění vašeho domu jednou provždy.
Skladba podlahového topení…
…je dána technickými požadavky a limity vyplývajícími z jeho funkce. Každý ze systémů podlahovky REHAU má téměř stejnou skladbu, lišící se v detailech daných specifickým určením konkrétního systému. Každý systém podlahového topení se skládá z prakticky totožných klíčových komponent s poměrně flexibilními variacemi systémových desek nebo podkladů a způsobů uchycení topných trubek. Kompaktní systémy podlahového vytápění REHAU jsou výjimečné svojí variabilitou, pověstně garantovanou kvalitou, nadstandardní zárukou a vícegenerační životností. Je téměř jedno, jestli budovu vytápí suchý nebo mokrý systém podlahovky REHAU – vždy to bude ta nejlepší volba.