Bungalov je moderní, praktický a cenově výhodný typ bydlení. Pokud ale stavíte bungalov, určitě stojíte i před otázkou, podle čeho si vybrat topení. Chcete-li získat odpověď, pokračujte ve čtení. Na bungalovy a topení jsme se podívali podrobně.
Bungalov je výhodný z více pohledů
Stavba domu ve stylu bungalovu je čím dál oblíbenější. Jak již název napovídá, kořeny stavení bungalovů sahají do historického Bengálska, což je dnešní Bangladéš a sousední část Indie. Šlo o lehké stavby ze dřeva se střechami z palmových listů. Do Evropy se koncept jednopodlažních domů dostal spolu s britskými kolonizátory a z Británie se exportoval do USA. Na rozdíl od „teplých krajin“, odkud tento koncept pochází, se v Evropě a USA musely bungalovy přizpůsobit chladnému počasí. A právě zde se ukázala výhoda jednopodlažního bydlení. Jelikož má nižší stropy a nejde o vícepatrové řešení, je méně náročný na vytápění. Pokud se navíc zkombinuje s nízkoteplotním systémem, dostanete zajímavý výsledek:
- dostatečné teplo,
- malé náklady,
- vysokou tepelnou pohodu,
- chlazení a topení v jednom.
Energeticky úsporný bungalov
Rok 2020 je z hlediska stavebnictví přelomový. Zatímco od roku 2016 se stavěly domy výhradně nízkoenergetické, od tohoto roku se už stavějí prakticky na úrovni pasivních, s minimální spotřebou energie a vhodně kombinovaným nízkoteplotním vytápěcím systémem. U bungalovu je možné docílit minimální spotřeby tepla, i když je součinitel přechodu tepla u hodnoty 0,15 W/m²∙K. To se zajišťuje kvalitními konstrukcemi a zateplením obvodového pláště, což dnes už nepředstavuje žádný problém. Stejně tak je potřeba eliminovat tepelné mosty a důležitá je i orientace budovy a podíl prosklených ploch.
Víte, že…… dostatečně velké skleněné plochy mohou přinášet vašemu bydlení pasivní solární zisky? To znamená příjemný dodatečný ohřev i během zimy.
Vytápění radiátory
Tento typ vytápění je vhodný pro bungalovy staršího typu. Například pokud jste si bungalov koupili a jdete rekonstruovat, případně pokud nechcete předělávat celý vytápěcí systém. Stejně tak se hodí spíše do domů, které nedisponují velkými francouzskými okny. Aby se nekazila celková kompozice bungalovu, je vhodné volit nižší radiátory do přibližně 40 centimetrů. Podávají dostatečný výkon, ale jsou estetičtější. Je možné kombinovat je s plynovým i kondenzačním kotlem, případně tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo je u nich ale nejméně efektivní, protože je nutné počítat s vyšší výhřevnou teplotou radiátoru. Budete tedy mít vyšší spotřebu.
Podlahové vytápění
Pro bungalov představuje nejideálnější řešení. Jde o nízkoenergetický vytápěcí systém, proto i úspora nákladů bude mnohem vyšší než u radiátorů. Bungalov je jednopodlažní, proto i konstrukce samotného podlahového vytápění je jednodušší. Podlahové médium se nahřívá na nižší teplotu než radiátor. Kromě příjemnější tepelné pohody přináší i levnější vytápění. Podlahové vytápění je možné napájet různým typem zdrojů. Nejčastěji se však využívá plynový kondenzační kotel. V místech, kde není plynová přípojka, jde často o elektrokotel, když vodu v systému ohřívá elektřina. Nejlevnější na provoz je připojení na tepelné čerpadlo. Více se dozvíte v článku jak funguje tepelné čerpadlo.
Samostatné okruhy jsou zbytečné
Bungalov je dokonalou stavbou právě pro podlahové vytápění. Vůbec v něm nemusíte řešit otázku vytápění poschodí. Mnoho dvoupodlažních domů to řeší dvěma okruhy vytápění; jeden na podlahové vytápění v přízemí a druhý na vytápění radiátory v poschodí, jelikož zde obyvatelé přirozeně pobývají méně. Bungalov je však jednopodlažní. Proto snižuje potřebu rychlého vytopení vrchního prostoru, v kterém se běžně nevytápí. Pokud máte bungalov, podlahové vytápění bude nejpříjemnější i energeticky nejvýhodnější volbou.
Závěr
Bungalov je specifický typ stavby. Mezi jeho výhody patří – při správné orientaci – vysoká možnost pasivního vytápění. Díky jednomu podlaží a otevřeným prostorům je pro tento typ bydlení nejideálnější volbou podlahové vytápění, nejlépe v kombinaci s ekologickým zdrojem vytápění. Přináší tak příjemnou tepelnou pohodu a minimálně 30% úsporu nákladů za energie.