Získejte bezplatnou nabídku

Do 5 minut ve vašem mailu

Teplovodní podlahové vytápění s elektrickým kotlem: situace, kdy má tato kombinace smysl

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Teplovodní podlahové vytápění s elektrickým kotlem se může zdát jako nesmyslná kombinace. Koneckonců, proč zbytečně zvyšovat pořizovací náklady, když stejnou práci odvedou elektrické topné rohože? V praxi však existují situace, kdy je to jedna z nejrozumnějších cest. Přečtěte si, které situace to jsou a jaké jsou výhody a nevýhody kombinace el. kotle a rohože. 

Elektřinou můžete topit až za dvojnásobnou cenu

Dilema, zda je výhodnější vytápění plynem nebo elektřinou, mělo kdysi jasného vítěze. Cena za kWh plynu pro vytápění je přibližně o polovinu nižší než cena elektřiny pro vytápění v pásmu nízkého tarifu. Ve vysokém tarifním pásmu může být elektřina až třikrát dražší.

Karty zamíchalo rozšíření tepelných čerpadel, která jsou schopna z 1 kWh elektřiny získat více než 3 nebo 4 kWh tepla. Čerpadla však mají poměrně vysoké pořizovací náklady, pokud nebereme v úvahu státní dotace. Po jejich zohlednění se mohou stát i nákladově efektivními.

Samostatnou kapitolou je elektrické přímotopné vytápění pomocí podlahových rohoží, fólií nebo kabelů. Ostatní způsoby vytápění „strčí do kapsy“ díky velmi nízké pořizovací ceně a snadné instalaci. Zaplatíte však „daň“ v podobě vysokých účtů za elektřinu.

Levnější, ale dražší než rohože

Další možností vytápění elektřinou jsou radiátory nebo teplovodní podlahové vytápění s elektrickým kotlem. Elektrické kotle přeměňují elektřinu na teplo pomocí topných těles, kterými protéká topná voda. Tento princip je zodpovědný za jejich vysokou účinnost, která se blíží 100 % (to platí i pro přímý ohřev rohoží). Přímým el. vytápění, stále získáte z 1 kWh elektřiny asi 3 až 4krát méně tepla než s tepelným čerpadlem.

Výhodou elektrických kotlů je jejich nízká cena díky jednoduché konstrukci. Snižují spotřebu energie vypínáním a zapínáním jednotlivých topných těles. Vyrábějí se také sofistikovanější modely, které dokáží přesněji regulovat topný výkon řízením výkonu samotných topných těles. Na rozdíl od jiných kotlů si elektrické kotle zachovávají maximální účinnost při přeměně elektřiny na teplo v celém rozsahu výkonu. Jsou proto ideálními kandidáty pro použití ekvitermní regulace. To snižuje spotřebu energie na vytápění tím, že snižuje teplotu samotné topné vody, pokud je venkovní teplota vyšší.

Ve srovnání s rohožovým vytápěním mají radiátory nebo teplovodní podlahové vytápění s elektrickým kotlem několik nevýhod.

Největší z nich jsou náklady na instalaci systému ohřevu teplé vody. Další nevýhodou jsou tepelné ztráty v topném systému, které snižují účinnost celého systému. Abyste ji udrželi v rozumných mezích, musíte zvolit nízkoteplotní topný systém, ideálně s podlahovým vytápěním.

Věděli jste, že?

Od roku 2021 musí nové budovy splňovat energetický standard A0. V praxi to znamená, že u mnoha domů bude nutné použít kvalitní stavební materiály a alespoň částečně zapojit moderní technologie v podobě rekuperace tepla, tepelných čerpadel, solárních kolektorů nebo fotovoltaiky.

Když chybí plyn, nebo potřebujete přechodné řešení

Teplovodní podlahové vytápění s elektrickým kotlem je jedním z možných řešení vytápění v místech bez plynové přípojky nebo tam, kde není k dispozici jiné palivo. Na rozdíl od kotlů na tuhá paliva je jejich provoz mnohem jednodušší, protože nemusíte doplňovat palivovou nádrž ani dovážet palivo (což také zvyšuje provozní náklady).

Obě metody však můžete kombinovat. Po většinu roku můžete k levnému vytápění používat kotel na tuhá paliva, zatímco malý a levný elektrický kotel poslouží jako záloha pro případ, že by palivo došlo.

Co se týče tepelných čerpadel, typy vzduch-voda jsou při silných mrazech méně účinné a nemusí ohřívat topnou vodu na požadovanou teplotu. V tomto případě je ideálním řešením levný elektrický kotel s nízkou spotřebou energie, který převezme vytápění – mluvíme o tzv. bivalentním vytápění. Některá tepelná čerpadla mají dokonce vestavěné el. topné těleso. Do některých typů zásobníků na topnou vodu lze také instalovat topné těleso. V obou případech se můžete vyhnout dodatečné investici (byť malé) do elektrického kotle.

Teplovodní podlahové vytápění s elektrickým kotlem je také dobrou volbou, pokud hledáte levné dočasné řešení, např. než bude vybudována plynová přípojka nebo než si našetříte na tepelné čerpadlo. Pokud byste dali přednost přímotopnému vytápění s elektrickými rohožemi nebo fóliemi, museli byste dodatečně instalovat teplovodní podlahové vytápění. To je samozřejmě možné, ale také velmi nákladné, a navíc by celá vaše investice do elektrických topných rohoží přišla vniveč.

Teplovodní podlahové vytápění s elektrickým kotlem má smysl

Kombinace podlahového vytápění a plynového kondenzačního kotle bude mít vždy výhodu před elektrickým kotlem. Totéž platí pro tepelné čerpadlo – navzdory vyšší počáteční investici bude vždy výhodnější čerpat teplo s „účinností“ 300-400 % než topit přímo elektřinou s účinností až 100 %. Kromě toho vám tepelné čerpadlo (v případě reverzibilních modelů) poslouží také jako zdroj chlazení, ať už stropního, nástěnného nebo podlahového.

Přesto má teplovodní podlahové vytápění s elektrickým kotlem smysl v několika situacích, kdy se vyplatí investovat těch pár desítek tisíc navíc oproti elektrickým rohožím.

Náklady na vytápění můžete snížit pomocí elektrického kotle v kombinaci s podlahovým vytápěním:

  • Pomocí ekvitermní regulace, kterou však musí nastavit a vyladit odborník.
  • Odběrem elektřiny v zóně s nízkým tarifem (večer, v noci a o víkendech).
  • Investicí do fotovoltaiky vám však pomůže pouze v přechodném období, nikoli v zimě.
  • Využitím dotací z programu Zelená domácnost nebo z plánu obnovy. Nezískáte je však přímo na elektrický kotel, ale například na fotovoltaiku nebo izolaci.

Ohodnoťte náš článek

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...