Odbornosť článku
Teplovodní krb je na první pohled k nerozeznání od klasického krbu. Kromě dokonalého vzhledu je však také velmi účinný. Místo vytápění jedné místnosti jím můžete vytápět celý dům a ještě vám zbude dost tepla na ohřev vody ve vaně. Chcete se o tomto všestranném pomocníkovi dozvědět více? Přečtěte si náš článek.
Princip fungování teplovodního krbu
Vytápění pomocí teplovodního krbu funguje na podobném principu jako teplovzdušný krb. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že teplovodní krb produkuje nejen teplý vzduch, ale také horkou vodu. Jde tedy o to, aby více tepelné energie produkovalo teplou vodu a méně teplý vzduch, který ohřívá pouze prostor kolem krbu a nelze jej optimálně regulovat. V tomto případě se teplá voda ohřívá pomocí výměníku tepla umístěného mezi krbovým ohništěm a kouřovodem nebo v druhém plášti krbové vložky.
Z teplovodního výměníku přechází ohřátá voda do akumulační nádrže, ve které je tepelná energie uložena. Z akumulační nádrže je pak teplo rozváděno po celém domě. V tomto bodě je proto výhodné kombinovat teplovodní krb s podlahovým vytápěním a zajistit tak výhody sálavého tepla a podlahového vytápění. Inteligentní řídicí systém, jako je například Nea Smart 2.0 od společnosti REHAU, pak mapuje teplotu v domě a odebírá z akumulační nádrže tolik tepelné energie, kolik potřebuje. Ohřátá voda v zásobníku může vydržet celý den. Když ji nepoužíváte k vytápění, můžete se v ní koupat nebo ji použít k mytí nádobí.
Sálavé teplo
Výhody kombinace teplovodního krbu a podlahového vytápění jsou spojeny především se sálavým teplem. Kromě toho, že můžete automaticky regulovat teplotu v jednotlivých místnostech, se ohřátá voda dostává do domu sálavým teplem přes podlahové vytápění, což šetří místo. V tomto případě se neohřívá vzduch, ale samotné objekty (včetně vás). Vyhřívané stěny, strop a nábytek pak získané teplo uchovávají a postupně uvolňují, čímž rovnoměrně vytápějí dům. Sálavé teplo je navíc zdravější a příjemnější pro lidský organismus. Nehrozí ani riziko vzniku plísní a nebezpečných mikroorganismů, které dávají přednost vlhkému prostředí žebrového radiátoru nebo klimatizace.
Typy teplovodních krbů
Obecně existují 2 typy teplovodních krbů:
- S vnějším teplovodním výměníkem – fyzicky umístěný a připojený ke komínu teplovodní krbové vložky, přičemž horní část výměníku musí být napojena na komínový průduch.
- S integrovaným teplovodním výměníkem – je již součástí krbové vložky. Vzhledem k tomu, že spojení mezi krbovou vložkou a výměníkem je provedeno jedním výrobcem, je tento typ účinnější a bezpečnější.
Z čeho se skládá teplovodní krb?
Složení teplovodního krbu lze shrnout následovně:
- Společný základ s teplovodním krbem – komín, kouřovod, izolace…
- Krbová vložka s teplovodním výměníkem – velmi důležitá část, která zajišťuje ohřev vody. Je třeba se rozhodnout mezi vnějším nebo vnitřním typem.
- Akumulační nádrž – shromažďování ohřáté vody a její skladování.
- Systém regulace tepla – mapování teploty a odebírání tepelné energie do topného systému podle potřeby.
- Systém rozvodu tepla po celém domě – podlahové vytápění…
Vyplatí se tento způsob vytápění?
V první řadě je třeba vzít v úvahu, že v krbu se musí topit palivovým dřevem, které je třeba koupit a někde uskladnit. Po jeho vyhoření je třeba zlikvidovat popel. Správa krbu tak vyžaduje více úsilí než u jiných systémů vytápění.
Otázka rentability je také více než diskutabilní. V současné době ceny palivového dřeva prudce vzrostly, zatímco cena elektřiny je stále omezena. V současné době tedy tímto způsobem neušetříte. Hlavním motivem pro pořízení krbu je tedy především estetika, romantika bydlení (útulný domov s ohněm) nebo kombinace krbu s jinými systémy – například solárním nebo tepelným čerpadlem. Krb vám také poskytne nezávislost a odolnost proti výpadkům proudu.
Závěr
Teplovodní krb spolu s podlahovým vytápěním je dobrý způsob, jak si zajistit určitou energetickou nezávislost a výhody, které přináší sálavé teplo a podlahové vytápění. Je ideálním řešením nejen jako záložní zdroj energie v případě výpadku proudu, ale může sloužit i jako plnohodnotný topný systém. Nejlépe funguje při aktivním využití v kombinaci s dalšími formami vytápění. Na druhou stranu je třeba počítat s rychle rostoucí cenou palivového dřeva, které je třeba nakoupit, někam dopravit a uskladnit.