V jedné diskusi jsme k technickým záležitostem podlahovky zachytili téměř filozofickou otázku: „K čemu potřebuji podlahovku v patře? Nedá se to řešit tak, že v přízemí budu mít stropní topení, které bude zároveň podlahovkou v patře, nebo naopak podlahovkou v patře topit přes strop v přízemí?“ Docela kreativní nápad, co říkáte? Problém je v tom, že to není technicky realizovatelné. Podlahovkou lze samozřejmě topit i ve vícepatrovém rodinném domě. Nemusíte kvůli tomu měnit projekt vaší vily s výtahem na „byt na pozemku“, tedy přízemní bungalov. Čtěte, jak lze realizovat podlahové topení v patře rodinného domu.
Projekt je základ
Víme, že přípravná projektová fáze řešení podlahovky v konkrétním objektu je stejně důležitá jako fáze realizační. Kvalitní podlahovka je dimenzována na minimálně 50letou, v praxi potvrzenou až vícegenerační životnost. S kvalitním tepelným čerpadlem nebo kondenzačním kotlem je podlahovka řešení vytápění navždy, proto je nutné ji naprojektovat a zrealizovat tak, jak se patří. Takový dlouhodobě a spolehlivě funkční sofistikovaný systém se nedá a ani nemůže dělat „na koleně“ způsobem: „Nakreslete a postavte mi to tak, jak chci já.“ Projektant podle konkrétních parametrů konkrétní stavby přesně a definitivně vypočítá, nakreslí a určí optimální řešení podlahovky. Samozřejmě i do místností na podlaží objektu.
Stavební předpoklady
Pro realizaci podlahovky podle realizačního projektu musí být vytvořeny a splněny základní stavební předpoklady. Týká se to novostaveb i stávajících staveb v případě dodatečné instalace v rámci rekonstrukce:
- místnosti musí být zastřešené, s osazenými okny, dveřmi a omítnutými stěnami,
- musí být připraveny prostupy stěnami a stropem pro připojovací potrubí,
- pro skříňky rozdělovače/ů topných okruhů musí být připraveny výklenky ve stěnách,
- nezbytná je funkční elektrická a vodovodní přípojka,
- nosná vrstva podlahy musí být pevná, čistá, suchá a rovná,
- podlaha musí být tepelně a krokově izolována,
- v konstrukci podlahy nesmí být více než 2 vrstvy krokové izolace,
- plán pokládky s přesným uspořádáním topných okruhů a délkami trubek musí obsahovat i plán dilatačních spár, je-li to potřeba.
Technické, konstrukční a fyzikální limity
Tak jako u jakéhokoli systému technického zabezpečení budov určených k bydlení existuje i u podlahovky zcela slušná sada limitujících mantinelů. U podlahovky v patře rodinného domu jsou to zejména:
- tvar a orientace budovy,
- faktor tvaru jako poměr vnějších ploch a vnitřního objemu,
- velikost a typ prosklených ploch,
- konstrukční řešení stropu přízemí a podlahy podlaží,
- plocha vytápěných místností podlaží,
- možnost adekvátní izolace podlahy,
- nutnost samostatného rozdělovače topných okruhů pro každé podlaží,
- jeden termostat na podlaží je pro efektivní regulaci žalostně málo,
- vrstvy podlahy určené k instalaci podlahovky ve stávajícím objektu by měly být co nejnižší,
- pro rekonstrukční řešení podlahovky v patře jsou ideální suché systémy s nízkou konstrukční výškou, například ze série RAUTHERM SPEED.
Projektování a realizace podlahovky v patře rodinného domu budou tedy prakticky totožné jako v přízemí, v případě dodatečné instalace v rámci rekonstrukce stávajícího objektu s přihlédnutím zejména ke konstrukčnímu řešení a izolaci podlahy.
Podlahové topení v patře…
… není sen nebo nadstandard, ale celkem běžná technická záležitost. Navzdory trendovému boomu stavění „bytů na pozemku“ – neboli přízemních bungalovů – se stále staví i vícepatrové novostavby, které splňují všechna aktuální a přísná kritéria energetické náročnosti. Jelikož podlahovka je dnes jednoznačně nejefektivnějším, nejkomfortnějším a také nejzdravějším systémem vytápění, je potřeba ji dostat i na horní podlaží. Jde to, a to nejen v novostavbách, ale i při rekonstrukčních řešeních starších rodinných domů, které byly stavěny a dimenzovány vícegeneračně i co se počtu pater týče. „Kombinatorika“ více systémů vytápění není nepřípustná, pokud to ale z technických důvodů není nevyhnutelné, je zbytečná. Kvalitně naprojektovaná a realizovaná podlahovka se osvědčí na každém podlaží.