Získejte bezplatnou nabídku

Do 5 minut ve vašem mailu

Stěnové vytápění: pro a proti

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Už jste se setkali se stěnovým vytápěním? Možná jste o něm slyšeli, četli, ale málokdo se s ním už setkal v praxi. Jde o způsob vytápění, který převzal výhody staré známé podlahovky a přesunul je do svislých stěn. Díky tomu poskytuje více výhod. Přečtěte si výhody a nevýhody stěnového vytápění.

Obsah článku

Stěnové topení, respektive topení ve zdi

Princip je podobný jako u podlahového vytápění, jenže celý systém je místo podlahy zabudován do stěn. Společnost REHAU vyrábí mokré i suché systémy stěnového vytápění. Vyhřívaná plocha je v porovnání s podlahovým nebo radiátorovým topením mnohem větší. Z toho vyplývá několik výhod, ale i nevýhod.

Výhody stěnového vytápění

  • příjemný pocit tepla ze všech stran,
  • úsporné vytápění,
  • šetření prostoru (v porovnání s radiátory),
  • jednoduchá údržba.

Sálavé teplo ze všech stran

Radiátor do místnosti odevzdává teplo z poměrně malé plochy. Podlahové topení příjemně ohřívá nohy a sálavým způsobem celý interiér. Hlavní výhodou stěnového topení je právě jeho velká plocha. Teplo díky tomuto systému sálá ze všech stran. Vnímáte ho rovnoměrně celým tělem. To mnohdy umožňuje snížit teplotu v místnosti o 2–4 °C se zachováním stejného tepelného komfortu. Se snižováním teploty přirozeně přicházejí i menší náklady a šetření energie.

Podlahové vytápění, ideální partner

Běžnou praxí je kombinovat systém stěnového vytápění s podlahovým vytápěním a vytvořit tak multifunkční systém, který vyniká zejména v oblasti chlazení. Tato součinnost zvyšuje nejen celkový komfort obytného prostředí, ale také efektivitu využití energie a přispívá k lepší regulaci teploty v interiéru v průběhu celého roku. Integrace obou systémů umožňuje uživatelům přizpůsobit vytápění a chlazení stěn přesně svým potřebám a venkovním klimatickým podmínkám.

Kromě toho mohou kombinované systémy vytápění a chlazení výrazně snížit spotřebu energie, a tím i náklady na energie, protože využívají povrch stěn a podlah k rovnoměrné a účinné distribuci tepla nebo chladu. Díky tomu se tyto systémy stávají stále oblíbenější volbou pro moderní domy a komerční prostory, které hledají optimální kombinaci komfortu, energetické účinnosti a estetického vzhledu.

Kombinací podlahového a stěnového vytápění dosáhnete rovnoměrného rozložení zdrojů tepla v místnosti.

Šetření místa

Čím větší plocha stěnového vytápění je v kontaktu se vzduchem v interiéru, tím rychleji mu dokáže teplo odevzdávat. Stěnové vytápění sice zabírá velkou plochu, ale i navzdory tomu vám ušetří prostor. Porovnejte si tento systém s radiátory – trubky ze stěn netrčí do místnosti. U radiátorů musíte počítat s tím, že topné těleso zabere určitý prostor. Sice se dnes dají koupit designové radiátory, ale mnozí uživatelé považují stěnové vytápění za elegantnější.

Stěnové chlazení – neomezené možnosti využití

Pocit tepla, který poskytuje naše nástěnné vytápění, je jiný, než na jaký jste zvyklí. Jeho základní princip a fyzikální podstata vytápění je plně v souladu s přírodními procesy a připomíná účinek slunečního záření. Tento typ stěnového vytápění si díky jeho příjemnému teplu rychle oblíbíte. Tento princip se opakuje i při stěnovém chlazení, takže systém lze využít oběma způsoby.

Systém vestavného vytápění je navržen tak, aby splňoval náročné provozní požadavky a kritéria. Kvalitní systém vyžaduje materiály nejvyšší kvality. O tepelnou pohodu ve vašem domě se starají polyetylenové trubky Rautherm Speed PE-Xa 10 x 1,1, které jsou chráněny difuzní vrstvou kyslíku. S tloušťkou 1 cm odolávají teplotám od -10 do +90 °C. Na trubky a spojovací komponenty navíc poskytujeme velkorysou desetiletou záruku. Slyšíte to ticho? To je zvuk našeho nástěnného vytápění REHAU v akci.

Kvalita použitých materiálů

Jednou z mála nevýhod nástěnného vytápění je skutečnost, že v případě poruchy je případná oprava poměrně obtížná. Této nepříjemnosti se však lze vyhnout, pokud jsou pro instalaci použity správné materiály. Společnost REHAU je lídrem v oblasti topných systémů a výrobcem materiálu PEX. Společnost REHAU má více než 35 let zkušeností s návrhem a výrobou sálavých topných systémů, a proto se může pochlubit dlouhou historií kvality. Klíčovou součástí sálavého topného systému REHAU je trubka ze zesítěného polyethylenu (PEXa), Rautherm Speed. Již v roce 1968 představila společnost REHAU světu první trubku PEXa a stala se tak průkopníkem této technologie.

S trubkami Rautherm Speed získáte jistotu vysoce kvalitního vytápění, které je již instalováno v milionech domů po celém světě. REHAU navíc poskytuje na své trubky a tvarovky včetně spojovacího materiálu 25letou omezenou záruku. Spojovací systém EVERLOC společnosti REHAU je proslulý svou odolností, spolehlivostí a snadným používáním – po celém světě bylo instalováno více než 850 milionů spojek.

Nenáročná údržba

Se systémem stěnového vytápění od společnosti REHAU vás údržba nebude zbytečně zatěžovat. V závislosti na konkrétním systému se interval kompletních prohlídek pohybuje mezi 3–4 lety. Dodržováním doporučení od výrobce zajistíte dlouholetou výdrž vašeho systému stěnového vytápění.

Nevýhody stěnového vytápění

  • vyšší počáteční náklady v porovnání s klasickými systémy,
  • riziko poškození systému při vrtání do stěn,
  • náročná lokalizace případné poruchy,
  • dodatečné zásahy jsou velmi komplikované.
pozor na nábytok

U vyhřívané stěny nesmí být nábytek.

 

Vyšší investice, která se vrátí

První nevýhoda souvisí se základní vlastností stěnového vytápění. Velká aktivní plocha vyžaduje více materiálu, plánování a práce během montáže. Proto se ze začátku může tento způsob topení zdát dražší v porovnání s jinými systémy. Je však třeba myslet na to, že stěnové vytápění je úspornější než radiátory. Z dlouhodobého hlediska se vám tedy počáteční investice vrátí. S tímto bodem přímo souvisí i další nevýhoda. Stěnové vytápění není vhodné pro nezateplené objekty. Nejlépe funguje ve spolupráci s izolací a kvalitními okny. V opačném případě bude regulace teploty a nastavení systému zbytečně nákladné.

Interiér naplánujte s předstihem

Pro někoho může být klíčovou nevýhodou fakt, že u vyhřívané stěny nesmí být nábytek. To samé platí i pro různé dekorace, jako například obrazy. Pokud patříte mezi lidi preferující nábytek a ozdoby po celém obvodu místnosti, stěnové vytápění asi nebude pro vás. Na druhé straně může vyhovovat lidem, kteří v budoucnosti neplánují v rámci interiéru dělat velké změny. Když už se systém na topení jednou namontuje, budete se muset držet toho samého rozložení objektů v interiéru. Proto si vše dobře naplánujte ještě před montáží vytápěcího systému. Dodatečné změny jsou náročné a zbytečně poškozují stěny.

Instalace stěnového vytápění

Pro realizaci stěnového vytápění se používají tři základní techniky: instalace přes standardní sádrokartonové desky s předem připraveným potrubím, použití novějšího systému Railfix a skrytá varianta. Sádrokartonové panely umožňují estetické začlenění do interiéru, zatímco Railfix nabízí cenově dostupnější variantu, i když s určitými omezeními, která by však neměla výrazně ovlivnit její použití. Na druhou stranu skrytý systém nabízí velkou flexibilitu v možnostech instalace, ale je z těchto variant nejnáročnější na realizaci.

Stěnové vytápění – cena za m2

Pokud budeme pokračovat v tématu nákladů, sádrokartonová řešení patří k nejdražším možnostem stropního chlazení, a to především kvůli vyšším nákladům na metr čtvereční účinné chladicí plochy. Náklady na instalaci sádrokartonových desek mohou dosáhnout více než 60 eur na metr čtvereční. Podomítková metoda je sice ve srovnání se sádrokartonem méně účinná, ale nákladově efektivnější, přičemž standardní cena za 1 m^2 stěnového vytápění činí 50 eur.

Alternativní systémy stěnového vytápění

Elektrické stěnové vytápění

Takové vytápění bylo kdysi oblíbenou variantou pro domácnosti, které hledaly rychlé a snadné řešení vytápění svých prostor. Tento způsob vytápění, který využívá elektrické panely namontované přímo na stěnách, byl cenově dostupný a snadno se instaloval, což z něj činilo atraktivní volbu pro mnoho domácností.

S rostoucím pochopením dlouhodobých energetických a finančních nákladů spojených s elektrickým vytápěním a s rostoucím důrazem na udržitelnost a energetickou účinnost však zájem o tyto systémy postupně klesal. Přestože elektrické stěnové vytápění může poskytnout okamžité teplo v menších prostorách, může být jeho provoz nákladný a může také přispívat k vyšším emisím uhlíku, což je v rozporu se současnými trendy vytápění.

Infra stěnové vytápění

Další technologie, která se snaží změnit způsob vytápění našich domovů, je nástěnné vytápění, které dodává teplo podobné tomu, které vyzařuje slunce, a to prostřednictvím infračervených paprsků, které přímo ohřívají předměty a osoby v místnosti, aniž by zbytečně ohřívaly vzduch. Tato metoda byla považována za revoluční díky své schopnosti poskytovat zdravější a účinnější teplo. I přes tyto výhody se však infračervené stěnové vytápění potýká s podobnými problémy jako elektrické vytápění.

Vysoké počáteční náklady na instalaci spolu s otázkami ohledně účinnosti ve větších nebo špatně izolovaných prostorách také způsobily, že tato technologie postupně ustupuje do pozadí novějším, udržitelnějším a energeticky účinnějším řešením vytápění. V současné době, kdy se klade důraz na minimalizaci dopadu na životní prostředí a snížení spotřeby energie, se zdá, že éra elektrického a infračerveného stěnového vytápění pomalu, ale jistě končí.

Je tedy stěnové vytápění dobrý nápad?

Pokud zvažujete efektivní a inovativní řešení vytápění pro svůj nový dům, je stěnové vytápění atraktivní možností, která rozhodně stojí za zvážení. Jeho přednosti se nejlépe projeví v součinnosti s podlahovým vytápěním, které vytvoří optimální systém pro váš dům. Při rozhodování o realizaci stěnového vytápění je důležité zvážit, které místnosti budou mít ze systému největší prospěch, a to v souladu s vašimi osobními preferencemi a potřebami. Pak si můžete plně vychutnat nejen jeho účinnost a ekonomickou návratnost, ale také řadu dalších výhod, které stěnové vytápění přináší.

Ohodnoťte náš článek

4/5 (4)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...